Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Decydując się na zakup nowego samochodu, w pierwszej kolejności warto zadbać o jego ubezpieczenie. Czasami nawet dzień zwłoki może skutkować nałożeniem kary, której wysokość znacząco przekracza koszty przeciętnej składki. W Polsce podstawowe ubezpieczenie jest konieczne. Sprawdź, jak wybrać najlepszą polisę OC dla Twojego pojazdu.

Ubezpieczenie OC – kogo obowiązuje?

W Polsce ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe i musi je posiadać każdy, kto decyduje się na zarejestrowanie pojazdu. Dobrowolne jest natomiast wykupienie autocasco. Niezależnie od tego, czy w danym czasie użytkujemy pojazd – wciąż musimy płacić za niego składki. Niestety, ale nawet auta, które nie są w ruchu, mogą ulec wypadkowi. Trzeba także zadbać, aby umowa podpisana była wraz z dniem rejestracji, ponieważ w innym przypadku może zostać nałożona na właściciela kara.

Co dzieje się w momencie, jeżeli zapomnimy o wykupieniu ubezpieczenia? Kara może sięgać nawet kwoty 4000 zł, co okazuje się zupełnie nieopłacalne, ponieważ polisy zaczynają się już od kilkuset złotych. Jeżeli podczas zdarzenia okaże się, że nie mamy aktualnego OC, zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami odszkodowania, a pokryć będziemy je musieli z własnej kieszeni.

Ubezpieczać można różne pojazdy: samochody, skutery, motorowery, motocykle, przyczepy, a nawet ciągniki. Jeżeli pożyczamy od kogoś czynny środek transportu, to powinniśmy w pierwszej kolejności upewnić się, czy jest on odpowiednio zabezpieczony poprzez wykupioną i aktualną polisę.

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Każdy użytkownik samochodu, który staje przed decyzją wyboru ubezpieczyciela, zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy może znaleźć dobrą i przystępną cenowo ofertę. Okazuje się, że jest to możliwe, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele firm zajmujących się tego typu usługami, a które starają się przyciągnąć klienta niskimi kosztami składek. Podstawą jest natomiast wybór takiego ubezpieczyciela, który posiada pozytywne opinie wystawione przez innych klientów.

Jako że ubezpieczenie OC jest prawnie wymagane, konieczne jest opłacenie odpowiedniej składki wraz z nabyciem nowego pojazdu. Okazuje się jednak, że samo OC nie chroni od wielu sytuacji, które mogą spotkać nas nie tylko na drodze, ale także poza nią. W takim przypadku warto rozważyć dokupienie dodatkowego ubezpieczenia, które znane jest jako AC. Charakteryzuje się ono tym, że ubezpieczyciel może pomóc nam w sytuacjach, których nie obejmuje zakres podstawowy. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale często opłacalne, ponieważ koszt naprawy na własną rękę może niekiedy przekroczyć wartość samego samochodu.

Autocasco nie jest obowiązkowe, a decydując się na nie, należy z uwagą przeczytać regulamin i pytać o każdy zapis, który wydaje się niezrozumiały lub niejednoznaczny. Wiele osób oczekuje, że dodatkowe ubezpieczenie będzie chroniło przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, jednak musi pojawić się o tym poprawny punkt umieszczony w umowie.

Porównywarka ubezpieczenia OC

Wiedząc już, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia OC, warto także zastanowić się, w jaki sposób sprawdzić dostępne oferty. Okazuje się, że aktualnie można korzystać z gotowych narzędzi, dzięki którym podpisanie umowy staje się niezwykle proste. Dla użytkowników szukających najlepszego ubezpieczyciela swojego pojazdu stworzono kalkulatory ubezpieczeń OC i AC. Gromadzą one odpowiednie dane od różnych firm, dzięki którym – jeszcze przed spotkaniem z ubezpieczycielem – wiemy doskonale, jakich składek możemy się spodziewać.

Jednym z tego typu narzędzi jest porównywarka Ocenapolis.pl – wypełniając dostępny na stronie formularz, możemy porównać najlepsze oferty, które pasują do naszych oczekiwań. Wystarczy jednie określić, jakiego ubezpieczenia szukamy (czy jest to tylko OC, czy może OC+AC) oraz wskazać najważniejsze parametry posiadanego pojazdu, takie jak: marka, model, rok produkcji itp. Z takiej strony warto także skorzystać jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego auta. Może się bowiem okazać, że jego ubezpieczenie jest mniej opłacalne niż innego modelu, który również nas interesuje.