Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie na weekend

Wycieczki rowerowe są dla wielu osób najlepszym sposobem na spędzenia wolnego czasu. Mało kto lubi poruszać się w pobliżu ruchliwych dróg, zdecydowanie częściej wybieramy trasy rowerowe biegnące z dala od nich. Bory Tucholskie przyciągają miłośników przyrody z całej Polski. To obszar, który jest idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek z dala od tłumów i gwaru. To właśnie tu biegnie „Kaszubska Marszruta”, będąca idealnym pomysłem na spędzenie czasu w Borach Tucholskich.

Kilka słów o „Kaszubskiej Marszrucie”

„Kaszubska Marszruta” to system ścieżek rowerowych łączący gminy wchodzące w skład powiatu chojnickiego. Składa się on z 4 szlaków (zielony, żółty, czerwony, czarny) i liczy ponad 160 km, z czego 61 km to specjalnie wybudowane ścieżki biegnące równolegle do ruchliwych ulic, a pozostałe 104 km przebiega asfaltowymi drogami o małym natężeniu ruchu, ścieżkami szutrowymi oraz gruntowymi. Jest to idealne miejsce zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rowerami jak i dla tych, którzy już niejedną drogę rowerową mają za sobą.

Wszystkie szlaki wiodą przez malownicze tereny Borów Tucholskich i są oddalone od ruchu samochodowego. Dzięki temu po „Kaszubskiej Marszrucie” bezpiecznie mogą się poruszać również rodzice z małymi dziećmi (zarówno tymi na osobnych rowerkach jak i w przyczepkach rowerowych doczepionych do jednośladów dorosłych) oraz osoby starsze. Oferowane ścieżki są przeznaczone zarówno na dłuższe, jak i krótsze wycieczki. Przed rozpoczęciem wyprawy najlepiej zapoznać się z dostępną mapą i wybrać odpowiadający nam odcinek. Wszystkie trasy rowerowe przebiegające w ramach „Kaszubskiej Marszruty” są szczegółowo opisane w mapie „Kaszubska Marszruta trasy rowerowe” wydanej w 2015 roku, którą bez trudu można odnaleźć w internecie w wersji elektronicznej.

Atrakcje „Kaszubskiej Marszruty”

„Kaszubska Marszruta” wiedzie przez malowniczą okolicę Borów Tucholskich. Na trasie można zobaczyć wiele pomników przyrody oraz poczuć sielski klimat. Największą atrakcją jest tutaj bez wątpienia przyroda unikalnie zachowana w ramach rezerwatów. Są to również jeziora, pola, lasy – to wszystko tworzy idealną przestrzeń do odpoczynku i oddechu od codziennej bieganiny.

Oprócz atrakcji przyrodniczych na trasie „Kaszubskiej Marszruty” można również spotkać takie perełki, jak np. zabytkowa wyłuszczarnia nasion w Klosnowie. Nie tylko poznacie tam obowiązki leśników, ale również zobaczycie ciągle działający silnik Diesla z 1913 roku. Jest to miejsce wprost przesiąknięte historią, biorąc pod uwagę że wiele dostępnych tam maszyn pochodzi sprzed 100 lat.

Poruszając się „Kaszubską Marszrutą” można odwiedzić takie ciekawe miasta jak Charzyków czy też Czersk. W pierwszym z nich nie sposób nie udać się nad Jezioro Charzykowskie, które jest przesiąknięte kulturą żeglarską. To właśnie tam odbywają się różnego rodzaju imprezy, wydarzenia oraz przegląd piosenki żeglarskiej. W Czersku można spotkać wiele zabytków z XIX oraz XX wieku, m.in. kościół neogotycki św. Marii Magdaleny oraz zespół dworca kolejowego.

Bory Tucholskie dla rowerzystów

„Kaszubska Marszruta” może stanowić wzór dla wszystkich regionów w Polsce. To system szlaków rowerowych, który w pełni wykorzystuje potencjał, jaki dają Bory Tucholskie. To idealne miejsce dla wytrawnych rowerzystów, ale również rodzin z dziećmi i osób starszych. Każdy, kto jest miłośnikiem turystyki rowerowej doceni „Kaszubską Marszrutę”.

Szlaki biegną przez najciekawsze okolice, dzięki czemu oprócz walorów związanych z aktywnością mają one również wymiar turystyczny i krajoznawczy. „Kaszubska Marszruta” to idealny sposób na poznanie piękna Borów Tucholskich z perspektywy jednośladu.

Pałac w Rogalinie