malediwy nurkowanie

Nurkowanie na Malediwach

Malediwy kojarzą się z luksusem, niebiańskimi plażami oraz turkusową wodą, która zachęca do pływania oraz nurkowania. Coraz więcej osób wybierających Malediwy jako cel swojej podróży decyduje się na skorzystanie z opcji nurkowania, jaką oferują lokalni organizatorzy wypraw tego typu.Jak się przygotować do nurkowania na Malediwach?

Malediwy — Popularny cel egzotycznych wypraw

Archipelag rajskich wysp na Oceanie Indyjskim przyciąga podczas całego roku turystów z całego świata. Wiele osób postanawia udać się tam w podróż poślubną, Nic dziwnego, romantycznym uniesieniom z pewnością sprzyja lokalny klimat, pogoda, niebiańskie plaże oraz pyszne koktajle serwowane na plażach.

Co warto wiedzieć o Malediwach?

Na Malediwach panuje klimat wilgotny i tropikalny. Temperatura powietrza w trakcie całego roku oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza. Ulewy i monsuny pojawiają się od kwietnia do października, dlatego należy mieć to na uwadze, planując wyprawę właśnie w to miejsce. W tym okresie woda jest wzburzona, pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Korzystanie z uroków wysepek archipelagu Oceanu Indyjskiego jest wówczas niemożliwe. Malediwy to aż 1190 wysp a 26 atolach. 185 atoli jest zamieszkałych. Czym są atole? To okręgi z rafy koralowej, które otaczają lagunę. Na pytanie, na którą wyspę najlepiej się udać nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju. Miejsce uzależnione jest od budżetu oraz preferencji.

ryby malediwy

Jak się przygotować do nurkowania na Malediwach?

Wiele gości, którzy przybywają na Malediwy, są wstrząśnięci stanem rafy koralowej w niektórych miejscach. Niestety w 2016 roku w wyniku El Nino doszło do podniesienia się temperatury wody, co poskutkowało wybieleniem koralowca. Na szczęście w wielu miejscach rafa się odrodziła i podczas nurkowania można zachwycać się bogactwem roślinności i piękna otaczającej przyrody. Egzotyczne wakacje i nurkowanie na Malediwach to frajda dla wielbicieli podglądania życia zwierząt wodnych.

malediwy-nurkowanie

Zasady nurkowania na Malediwach

Przepisy dotyczące nurkowania na Malediwach są dopracowane w niemal każdym szczególe. Część wzmianek jest logiczna, jednak niektóre punkty są zaskakujące. Każdą osobę, która zamierza nurkować, obowiązują określone odgórnie, międzynarodowe przepisy dotyczące głębokości nurkowania.

Oto przepisy dotyczące nurkowania na Malediwach:

  • Osoby z AOWD mogą zejść do 30 metrów nawet w przypadku dysponowania uprawnieniami na większe głębokości. Jeżeli powyżej 30 metrów doszłoby do wypadku, żadne ubezpieczenie tego nie pokryje
  • Czas nurkowania to maksymalnie 60 minut
  • Na Malediwach panuje zakaz samotnego nurkowania, nawet w przypadku posiadania uprawnień
  • Każdy nurek zobowiązany jest do stosowania komputera nurkowego
  • Każdy nurek zobowiązany jest do wyposażenia w boję sygnalizującą
  • Podczas nurkowania nie można mieć założonych rękawiczek
  • Pomiędzy ostatnim nurkowaniem a odbyciem lotu powinny upłynąć przynajmniej 24 godziny, pomimo iż PADI zaleca jedyne 12 godzin
  • Nurkowanie powinno zakończyć się przynajmniej 50 barami, a30 bar w momencie wynurzenia się z wody
  • Pierwsze nurkowanie powinno odbywać się wyłącznie na rafie hotelowej zwanej potocznie house reef
  • Za nieprzestrzeganie zasad nurkowania na Malediwach grożą surowe kary

Czy warto zaplanować podróż na Malediwy na własną rękę?

Planowanie podróży na Malediwy to czasochłonne i często problematyczne zadanie, które może, lecz nie musi, wiązać się z oszczędnościami finansowymi. Znalezienie taniego lotu na Malediwy jest możliwe, jednak są to sporadyczne okazje w roku, wiążące się z koniecznością wielu przesiadek i trudności. Problemem może okazać się także wybór hotelu, gdyż standardy hoteli na Malediwach bywają zróżnicowane- za tę samą cenę można nocować w hotelu o znacznie wyższym lub niższym standardzie. Planowanie nurkowania na Malediwach na własną rękę może być niebezpieczne. Korzystanie z usług lokalnych osób świadczących usługi tego typu może okazać się kosztownym i nie do końca profesjonalnym przedsięwzięciem.

Osoby, którym zależy na oszczędności czasu oraz spędzeniu spokojnych, egzotycznych wakacji z ekstremalnymi atrakcjami powinny skorzystać z doświadczonej agencji wyprawowej, która oferuje podróże na Malediwy w atrakcyjnych cenach oraz z programem dopasowanym do indywidualnych potrzeb klientów.

Zamek w Lublinie