wysokość ubezpieczenia

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?

Każdemu kierowcy zależy, by cena, jaką musi zapłacić za ubezpieczenie OC swojego samochodu była jak najniższa, jednak na ten stan rzeczy wpływa bardzo wiele różnych czynników. Przedstawiamy szereg elementów, które mają znaczenie na gruncie ustalania ceny ubezpieczenia pojazdu.

Kierowca – podstawowy czynnik wpływający na cenę

Przede wszystkim poważnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia są różne aspekty dotyczące kierowcy. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że istnieją profile kierowców, którzy statystycznie powodują mniejszą ilość zdarzeń drogowych. Co za tym idzie, firma ubezpieczeniowa może zaproponować takim klientom niższą cenę za ubezpieczenie pojazdu.

Oczywiście istotny w tej materii będzie wiek właściciela pojazdu. Co do zasady, najwyższe koszty ponoszą uczestnicy ruchu, którzy nie przekroczyli 25 roku życia. Ceny ubezpieczeń zaczną spadać dopiero w przypadku kierowców nieco już starszych. Z perspektywy ubezpieczyciela niższą składkę można zaproponować także osobie będącej w związku małżeńskim oraz osobie posiadającej dzieci.

Jak długo masz prawo jazdy? Oto jest pytanie

Bardzo ważny będzie też okres posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami. Oczywiście im dłużej ubezpieczający będzie dysponował takim uprawnieniem, tym niższe składki zapłaci. Należy ponadto zwrócić uwagę, że cena za ubezpieczenie samochodu zależy również od tego, czy z pojazdu będą korzystały osoby trzecie.

Rodzaj samochodu – kolejny ważny element

Składka, jaką należy pokryć wykupując ubezpieczenie OC, ściśle powiązane jest także z samym samochodem podlegającym ubezpieczeniu. W tej materii istotny będzie przede wszystkim zarówno jego rocznik, jak i przebieg. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że zarówno pojazd starszy, jak i z większą ilością przejechanych kilometrów jest wehikułem w gorszym stanie technicznym, a zatem stwarzającym większe ryzyko kolizji drogowej.

Kolejnym czynnikiem, na który zwróci uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe, jest pojemność skokowa silnika. Pojemność silnika bezpośrednio związana jest z mocą i maksymalną prędkością pojazdu, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. W konsekwencji, ubezpieczenie OC samochodu o mocniejszej jednostce napędowej będzie droższe.

Marka marce nierówna

Dla niektórych może być to pewnym zaskoczeniem, ale ubezpieczenie OC będzie wyższe, jeżeli ubezpieczanym pojazdem będzie model kojarzony przez ubezpieczyciela jako samochód częściej uczestniczący w kolizjach drogowych. Takie marki, jak np. BMW czy Audi standardowo wiążą się z droższymi składkami ubezpieczeniowymi, niż np. Ople czy Citroeny.

Małe czy duże miasto? Też ma znaczenie!

Pewnie czasami zastanawiamy się, dlaczego ubezpieczyciel pyta, na jakiego rodzaju terenie będzie użytkowany samochód? Poruszanie się samochodem na obszarze dużego miasta zawsze rodzi większe ryzyko zdarzenia drogowego, niż np. jazda po mało uczęszczanych drogach wiejskich. Z tego tytułu kierowcy, którzy rejestrują pojazdy na terenie dużych miast, zapłacą nieco wyższe składki ubezpieczeniowe.

Dodatkowe czynniki wpływające na wysokość OC

Zawsze zapłacimy też niższe OC, gdy przez kolejne lata nie będziemy powodowali zdarzeń drogowych. Wówczas ubezpieczyciel uzna, że ryzyko nastąpienia kolizji czy wypadku jest mniejsze i zaproponuje stosowne zniżki. Sumarycznie zapłacimy także mniej za ubezpieczenie OC, jeśli składkę pokryjemy od razu na cały rak, a nie zdecydujemy się na płatność ratalną.

Na gruncie natomiast ofert towarzystw ubezpieczeniowych u różnych towarzystw, cena OC może też uwzględniać np. dodatkowe pakiety ochronne. Dla przykładu, w ramach obowiązkowego OC możemy otrzymać również pakiet pomocy drogowej, który wprawdzie lekko podnosi cenę, ale który często przynosi dużo wymiernych korzyści.

Wybierz najlepszą ofertę

Zakup ubezpieczenia OC nie należy do niskich wydatków, dlatego bez wątpienia warto zwrócić uwagę na elementy, które mogą obniżyć jego koszt. Warto też zapoznać się z różnymi ofertami różnych towarzystw, aby porównać ceny i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.