Patent sternika motorowodnego – jakie daje uprawnienia?

Patent sternika motorowodnego to świetna opcja dla osób, które kochają wodę i chętnie spędzają nad nią czas. Jeśli chcesz samodzielnie pływać większymi jednostkami, musisz mieć odpowiednie uprawnienia, dzięki którym będziesz mógł wypożyczyć łódź i bezpiecznie nią sterować po wodach śródlądowych. Kiedy warto zapisać się na szkolenie motorowodne i kto może to zrobić?

Udział w kursie motorowodnym nie jest obowiązkowy, ale warto odbyć kompleksowe szkolenie, jeśli chcesz zdać egzamin na sternika motorowodnego. W trakcie zajęć nauczysz się, jak wykonywać podstawowe manewry na wodzie i zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną. Kurs motorowodny odbywa się w weekendy, dzięki czemu każdy może wziąć w nim udział. Sprawdź, jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego!

Weekendowy kurs motorowodny – dlaczego warto?

Na weekendowy kurs motorowodny mogą się zapisać osoby, które mają skończone 14 lat. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia teoretyczne są prowadzone przez doświadczonych instruktorów w bardzo przystępnej formie z możliwością zadawania pytań i prowadzenia dyskusji z pozostałymi uczestnikami szkolenia. W ramach zajęć kursanci otrzymają również materiały szkoleniowe, w których znajdą szczegółowe informacje na temat aktualnych przepisów, budowy łodzi, meteorologii, locji i bezpieczeństwa na wodzie.

Część praktyczna odbywa się na wygodnych i dobrze wyposażonych jachtach. Podczas intensywnego szkolenia motorowodnego poznasz zasady eksploatacji jachtów motorowych i nauczysz się wykonywać podstawowe prace bosmańskie. Instruktorzy pokażą Ci również, jak w sposób bezpieczny przeprowadzić wszystkie manewry na wodzie oraz jak prawidłowo cumować łódkę w porcie. Po skończonym kursie będziesz doskonale przygotowany do egzaminu na patent sternika motorowodnego.

Do czego uprawnia patent sternika motorowodnego?

Pływanie łódką po wodach śródlądowych niesie ze sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw. Dlatego osoby, które chcą prowadzić jachty motorowe lub skutery wodne muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia. Mając patent sternika motorowodnego, będziesz mógł samodzielnie sterować skuterem lub jachtem motorowym o długości kadłuba nieprzekraczającej 12 metrów po wewnętrznych wodach oraz na pozostałych wodach morskich w odległości do 2 mil od brzegu. 

Warto pamiętać, że wspomniane uprawnienia dotyczą jedynie rejsów wykonywanych za dnia. Dlatego, gdy zbliża się zmrok, trzeba zacumować łódkę w najbliższym porcie lub przy okolicznym nabrzeżu. Dodatkowo osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą prowadzić tylko jednostki o mocy silnika nie większej niż 60 kW.

Szkolenie motorowodne w renomowanej szkole żeglarskiej pozwoli Ci w krótkim czasie nabyć wiele cennych umiejętności, dzięki którym z łatwością zdasz egzamin i uzyskasz patent sternika motorowodnego. Kurs nie zajmuje dużo czasu i jest prowadzony w bardzo przyjaznej atmosferze. Po zdanym egzaminie będziesz mógł wypożyczyć wymarzoną łódkę lub skuter i pływać nimi po jeziorach, rzekach i zalewach.