Wyjeżdżasz na wymarzony urlop w kraju samochodem? Koniecznie przeczytaj!

Samotny postój w lesie z zepsutym pojazdem to nie jest idealny początek urlopu. Holowanie lub konsekwencje stłuczki też nie należą do przyjemności. Z tego powodu warto wykupić polisę i przynajmniej część zmartwień przenieść na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć przed takimi sytuacjami. Odpowiedź jest prosta: trzeba wykupić odpowiednią polisę. Odpowiedzią na takie zapotrzebowania jest ubezpieczenie assistance.

Co daje polisa assistance i co kryje się pod tą nazwą?

Assistance to dobrowolna polisa komunikacyjna. Takie ubezpieczenie pozwala właścicielowi pojazdu na skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela w zakresie pomocy medycznej w razie wypadku lub kolizji, uzyskania wsparcia mechanika na miejscu zdarzenia lub w warsztacie, pomocy prawnej i tłumacza. W większości polis dostępna jest również darmowa i całodobowa pomoc udzielana telefonicznie. Udziela ona informacji o najbliższych hotelach, a także organizuje niezbędne działania niezbędne przy kolizjach drogowych. Każda z firm ubezpieczeniowych określa, jakie działania objęte są polisą. Im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniem, tym więcej zapłacimy za składkę. Podstawowe wersje assistance obejmują holowanie pojazdu, w określonej odległości od zamieszkania właściciela pojazdu, najczęściej wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Co do zasady można przyjąć, że im więcej pomocy będziemy oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego, tym większa zapłacimy składkę polisy.

Jeżeli przyjrzymy się najczęściej oferowanym zakresom ochrony, w przypadku polisy assistance, to spotkamy tam następujące wsparcie ze strony ubezpieczyciela:

 • transport dla kierowcy i osób z nim podróżujących,
 • holowanie pojazdu,
 • naprawa samochodu na miejscu,
 • opieka lekarska,
 • opieka nad dziećmi,
 • opieka nad zwierzętami,
 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • wsparcie tłumacza oraz prawnika,
 • wymiana koła,
 • dowiezienie paliwa,
 • złomowanie,
 • samochód zastępczy.

Naturalnie, nie w każdej polisie znajdziemy wszystkie wyżej wymienione elementy. Ponieważ ubezpieczenie ASS jest dobrowolne, to ubezpieczyciel decyduje jakie rodzaje polisy sprzedaje. Jeśli szukasz polisy koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/

Kto może kupić polisę assistance?

W zasadzie każdy właściciel pojazdu ma możliwość zakupu tego ubezpieczenia. W trudniejszej sytuacji są jedynie właściciele starszych, którzy muszą czasem dłużej szukać dogodnej polisy. Wydawać by się mogło, że w ich wypadku niektórzy ubezpieczyciele nie widzą ekonomicznego sensu podejmowania ryzyka ochrony taką umową i mogą nie przedstawić oferty, ponieważ zasady starsze samochody są bardziej awaryjne i częściej biorą udział w kolizjach, a dla ubezpieczyciela taka sytuacja może oznaczać straty. Jednak nie jest to problem, ponieważ właściciel pojazdu zawsze może porównać oferty kilkunastu towarzystw i z pewnością znajdzie ofertę dla siebie. Zazwyczaj większość właścicieli pojazdów znajduje ubezpieczyciela dla swojego samochodu.

Assistance mini – czy to dobre rozwiązanie?

Przy zakupie podstawowej i obowiązkowej polisy OC można w pakiecie zakupić również mini assistance. Jest to dobre rozwiązanie dla starszych aut. Ubezpieczyciel jest zobowiązany jedynie do interwencji w razie wypadku w określonej odległości od domu. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego zestawu polis może okazać się to bardzo korzystne finansowo. Najczęściej kwota składki podnosi się niewiele w stosunku do zakupu samego OC.

Wyjazd na urlop – jaką polisę wybrać?

Assistance występuje w kilku wariantach. Po pierwsze, musimy podjąć decyzję czy wykupujemy ochronę tylko na terenie Polski, czy też interesuje nas szerszy pakiet, obejmujący również inne państwa europejskie. Dlaczego jest to istotne? Jeżeli zdecydujemy się na zakup pakietów polis, to tak jak wspominaliśmy, może być on korzystny cenowo. Co jeśl nie mieliśmy w planach żadnego wyjazdu za granicę, ale nasze plany uległy zmianie? Mamy szansę się ubezpieczyć także w takim wypadku. Dla osób wyjeżdżających na niedługie urlopy, towarzystwa ubezpieczeniowe przewidziały specjalne krótkoterminowe polisy. Są one dostępne w wariantach 7, 14 oraz 30 dniowych. Bardzo ważne jest przestudiowanie OWU, aby sprawdzić czy wszystkie państwa, przez które będziemy przejeżdżać podczas podróży, objęte są ochroną. Wszak skoro płacimy już za ubezpieczenie, nie chcemy przykrych niespodzianek podczas zagranicznego wyjazdu. Więcej o polisie zagranicznej ASS dowiesz się z artykułu w serwisie mubi.pl Assistance za granicą – ubezpieczamy auto na zagraniczny wyjazd.