Niewielka, licząca niecały tysiąc mieszkańców miejscowość w województwie małopolskim w powiecie Boheńskim na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle setek podobnych polskich miasteczek i wsi.
Mimo to Lipnica Murowana jest coraz częściej odwiedzana przez turystów. Mimo mało imponujących rozmiarów ma niezwykle bogatą historię i kryje w sobie wiele tajemnic które skutecznie przyciągają spragnionych wrażeń podróżnych.
Lipnica Murowana – niezwykły kościół
Najciekawszym zabytkiem Lipnicy jest kościół św. Leonarda. To drewniana budowla wzniesiona pod koniec XV w. – to właśnie dzięki niemu Lipnica znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej i została odkryta przez badaczy.
Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego Unesco. Przy kościele znajduje się cmentarz, na którym odkryć możemy mnóstwo sędziwych nagrobków dających pogląd na pogrzebową modę jaka panowała tu we wcześniejszych latach istnienia parafii.
W kościele znajduje się wiele interesujących malowideł i elementów wyposażenia, jednak tym, co wydaje się w nim najciekawsze jest krzyż, który przed dodaniem belki poprzecznej był posągiem Światowida.
Wiek posągu określa się na ponad tysiąc lat. Zanim wzniesiono tu kościół na miejscu budowli znajdowała się pogańska gontyna – to właśnie po niej pozostał Światowid. Widzimy więc, że miejsce to miało wartość kultową na długo przed pojawieniem się w Polsce Katolików.
Lipnica Murowana – pozostałe atrakcje
Kościół św. Leonarda nie jest jednak najstarszą spośród budowli sakralnych Lipnicy Murowanej.
Znajdziemy tu również gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XIV w. Listę zabytków przyciągających turystów do miasteczka uzupełniają jeszcze kościół św. Szymona z Lipnicy z XVII w. utrzymany w stylu barokowym a także domy podcieniowe, którymi zabudowany jest rynek miasta.
Warto też odwiedzić dawną szkołę trywialną, która obecnie pełni funkcję siedziby Izby Regionalnej. Do Lipnicy Murowanej najłatwiej dojechać z Krakowa lub Bochni. Jeśli podróżujemy szlakiem architektury drewnianej – miejsca tego na pewno nie warto omijać.
[mapsmarker marker=”37″]Kopalnia soli w Wieliczce
Podziel się opinią