Podręczniki szkolne opisujące historię Polski często napisane są w ten sposób, jakby historia naszego kraju zaczęła się w 966 roku naszej ery, kiedy to Mieszko I miał przyjąć chrzest.
Tymczasem historia Polan i wszystkich innych plemion które koniec końców uformowały nasz naród jest znacznie dłuższa.
Jedną z najciekawszych pamiątek po niej jest gród w Grzybowie koło Wrześni, który wzniesiony został w latach 915 – 922. Gród był solidnie ufortyfikowany.
Otoczono go wałem o wysokości 16 m. Świadczy to o tym, że lud rządzony przez Piastów w czasach przedkatolickich był świetnie zorganizowany i doskonale wiedział jak powinien się zabezpieczyć przed atakami najeźdźców. Na jego terenie przeprowadzono mnóstwo badań archeologicznych.
Dzięki którym wiele dowiedzieliśmy się na temat naszych korzeni i zwyczajów średniowiecznych pogan. Znaleziono tu między innymi ceramikę oraz monety arabskie, tzw. dirhemy świadczące o rozległych kontaktach handlowych grodu.
Gród w Grzybowie – rekonstrukcja
W 2010 roku w Grzybowie zakończono budowę kompleksu muzealnego, stanowiącego niedokładną rekonstrukcję grodu. Miejsce to cieszy się znacznie mniejszą sławą niż chociażby muzeum w Biskupinie, jednak z punktu widzenia historii Polski wydaje się być co najmniej równie ważne.
Chociażby z tego tytułu, że był to gród piastowski, podczas gdy Biskupin powiązany był z kulturą Łużycką, która z Polakami ma niewiele wspólnego.
Na terenie Grzybowa w okresach letnich możemy trafić na interesujące wydarzenia, takie jak chociażby Zjazd Odkrywców Historii czy Zjazd Wojowników Słowiańskich.
Imprezy, czyli Zjazd Wojów w Grzybowie
Podczas takich eventów poznamy wielu miłośników zamierzchłej historii. Jeśli sami się do nich zaliczamy w Grzybowie można nawiązać wiele cennych kontaktów. W chwili obecnej trwają prace mające na celu rzucenie nieco światła na historię grodu.
Jego rozwój oraz przyczyny jego porzucenia (stało się to ok. XI w, najprawdopodobniej wskutek problemów z określeniem przynależności administracyjnej). Do odkrycia pozostało jeszcze bardzo dużo. Jednak niezależnie od tego, jakie jeszcze tajemnice odsłoni przed nami gród w Grzybowie, jest on obiektem ze wszech miar interesującym.
Do najbardziej znanej imprezy organizowanej przez okolicznych pasjonatów należy tzw.
Grzybowski Turniej Wojów przypadającej w tym roku (2018) na 18 sierpnia. Warto przyjechać i zobaczyć popisy grup rekonstrukcji historycznych, które są nie lada gratką dla każdego fana wczesnego średniowiecza.
Ceny biletów
Bilet normalny: 5zł
Bilet ulgowy: 3zł
Godziny otwarcia
Gród jest otwarty dla turystów przez cały tydzień z wyłączeniem poniedziałku.
Od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00
Podziel się opinią