Pakowanie pod namiot – o czym należy pamiętać?

Bezpośredni kontakt z naturą, możliwość odpoczęcia od miejskiego zgiełku i przeżycia niezwykłych przygód sprawiają, że wiele osób zdecydowanie woli wypad pod namiot od pobytu w dobrej klasy hotelu. Do tego typu wyjazdu potrzebne są jednak staranne przygotowania, w przeciwnym wypadku może okazać się, że zostaniesz w nocy w lesie bez najpotrzebniejszych rzeczy. Sprawdź, jak to zrobić! Jak ja to wszystko zabiorę? W co zapakować się na biwak?

Jak ja to wszystko zabiorę? W co zapakować się na biwak?

Sposób zapakowania bagażu będzie zależał przede wszystkim od charakteru wyjazdu. Jeżeli jedziesz samochodem, a na miejscu zamierzasz zorganizować sobie „bazę wypadową”, przydatna może być walizka bagażowa, lub nawet kilka. W bagażniku łatwo przewieziesz cały potrzebny sprzęt: namiot, kuchenkę turystyczną, czy zapas butelek wody mineralnej.

Jeżeli jednak jedziesz pociągiem i planujesz długie piesze wędrówki, spakuj się w wygodny plecak – to niestety będzie wymuszało znaczne ograniczenie ilości zabieranych rzeczy. Na wyjazdy pod namiot dobrze sprawdzają się plecaki o pojemności co najmniej 40 litrów. Warto wybierać modele znanych turystycznych firm, ergonomiczne i pojemne, a jednocześnie niezbyt ciężkie.

Zadbaj o zdrowy sen na biwaku

Podstawą udanego wypoczynku na biwaku będzie oczywiście wybór odpowiedniego namiotu. Jeżeli nie wyjeżdżasz na dłużej z rodziną lub paczką znajomych, polecamy raczej prostsze (także w rozkładaniu) i zajmujące mniej miejsca, lżejsze modele. W każdym przypadku powinny cechować się one dobrą wodoodpornością, w przeciwnym razie nie zdadzą egzaminu w czasie gwałtownej ulewy.

Bardzo ważny jest również odpowiedni (dostosowany do warunków pogodowych) śpiwór i dobra izolacja od podłoża. Aby zadbać o tę ostatnią, zabierz ze sobą porządną karimatę. Bardzo wygodnym rozwiązaniem mogą być również materace dmuchane, które zapewniają komfort prawie jak łóżko.

Domowa kuchnia w plenerze – jak to zorganizować?

Wyjeżdżając pod namiot nie musisz rezygnować ze smacznych posiłków. Zabierz ze sobą kuchenkę gazową i małą butlę z gazem, a w przypadku ograniczonego miejsca w bagażu – palnik gazowy. Sprawdzi się także grill i podpałka oraz zapalniczka i/lub zapałki. W sklepach turystycznych znajdziesz duży wybór menażek i innego rodzaju naczyń i sztućców, które doskonale sprawdzają się na biwaku. Jeżeli chodzi o prowiant, to najlepiej sprawdza się żywność liofilizowana – są to pełnowartościowe posiłki, z których usunięto wodę przy pomocy nowoczesnych technologii, dzięki czemu zachowują wszystkie wartości odżywcze.

Ubrania, kosmetyki i przydatne gadżety

Wybierając ubrania na wyjazd kieruj się wygodą i minimalizmem – postaw na odzież outdoorową i przeciwdeszczową. Bardzo często jest ona dostępna w modnych fasonach, jednak głównym kryterium przy wyborze bez wątpienia powinna być funkcjonalność. Podczas wędrówki na szlaku warto ubierać się „na cebulkę”, tak aby w razie potrzeby móc założyć lub zdjąć bluzę czy kurtkę. Z całą pewnością podstawą są wygodne buty – przygotuj dwie pary: klasyczne trekkingowe i drugie krótsze i lżejsze.

Zabierz jedynie niezbędne kosmetyki, najlepiej w miniaturowych opakowaniach. Do tego z całą pewnością przydadzą się: latarka czołowa, telefon, ładowarka i powerbank, bukłak i filtry do wody, scyzoryk, akcesoria do naprawy namiotu, worki na śmieci. Warto mieć przy sobie także coś dla rozrywki: na przykład dobrą powieść.