W XIX w. Poznań znajdował się pod władaniem Pruskim. Był ważnym miastem, zarówno pod względem ekonomicznym jak i militarnym. Pierwsze plany ufortyfikowania miasta pojawiły się już w 1815 w. Pierwotnie budowa miała zostać rozpoczęta w 1817, jednak ze względu na brak funduszy ostatecznie fortyfikacje zaczęto wznosić dopiero w 1828 r.
Poznański system dziewiętnastowiecznych fortyfikacji to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów tego typu w całej Europie. Obiekt był podzielony na dwa rejony – twierdzę poligonalną, obejmującą ścisłe centrum miasta, oraz twierdzę fortową w skład której weszło aż 18 fortów. O ile obiekty składające się na twierdzę poligonalną zostały w większości rozebrane jeszcze w XIX w., o tyle znaczna część twierdzy fortowej zachowała się w całości. Odkrywanie składających się na nią obiektów stanowi niezwykłą przygodę.
Twierdza Poznań w rejonie Parku Cytadela
Najwięcej pozostałości po twierdzy poligonalnej (pierścieniowej) znajdziemy w rejonie Parku Cytadela. To tutaj zlokalizowany był Fort Winiary. Ponadto fragmenty przyczółków znajdują się w dzielnicy Garbary, a w sąsiedztwie linii PST zachowała się Kaponiera Kolejowa. Przy ulicy Powstańców Wielkopolskich pozostały również resztki Bastionu Colomb – konkretnie blokhauz przeciwskarpy.
Obiekty twierdzy pierścieniowej są zabudowaniami starszego typu. Zabudowania nowsze, takie jak chociażby Fort IV, czy Fort VII w dużej części zostały zachowane. Niektóre znajdują się w rękach prywatnych (służą np. jako bary) lub miejskich (m.in. fort Va został udostępniony do zwiedzania przez Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji Kernwerk).
Twierdza Poznań zwiedzanie
Jeśli chcemy w relatywnie krótkim czasie obejść i zobaczyć wszystkie najważniejsze pozostałości Twierdzy Poznań możemy skorzystać z Poznańskiego Szlaku Fortecznego. Od 2015 przy najważniejszych obiektach (fortach, schronach, etc.) znajdują się tablice informacyjne dzięki którym poszczególne budowle przestaną być dla nas anonimowe.
Rozmach, z jakim wzniesiono twierdzę Poznań jest imponujący mimo że część kompleksu została rozebrana a część uległa zniszczeniu.
[mapsmarker marker=”38″]Zamek Smoleń
Podziel się opinią