Okolice Tunisu, czyli mniej znane oblicze Tunezji

Tunis może się pochwalić ruinami starożytnej Kartaginy, zaś w jego bliskim sąsiedztwie znajdziemy aż dwa doskonale zachowane kompleksy budowli pochodzących z okresu rzymskiego. Powstały one w II wieku naszej ery i należą do najciekawszych miast rzymskich w Afryce Północnej. To Thuburbo Majus oraz Dougga. W tych miejscach najlepiej można poznać historię tak pięknego kraju, jakim jest Tunezja.

Thuburbo Majus. Dawna osada Berberów
Thuburbo Majus. Dawna osada Berberów

Thuburbo Majus. Dawna osada Berberów

To leżące w odległości zaledwie 60 km od centrum Tunisu starożytne miasto znane jest z Berberów. To od nazwy berberyjskiej osady funkcjonującej niegdyś w tym miejscu wzięła się obecna nazwa kompleksu rzymskich ruin, do dziś można tu również spotkać zasymilowanych Berberów, którzy z przyjemnością oprowadzają zainteresowanych po tym wiekowym kompleksie.

Na terenie tej osady warto przyjrzeć się świątyni Jowisza, która znajdowała się w centralnej części antycznego grodu. Dawniej w jej wnętrzu znajdował się posąg Jowisza, z którego zachowały się jedynie fragmenty. Można je ujrzeć obecnie w Tunisie, w Muzeum Bardo. Oprócz świątyni Jowisza na terenie Thuburbo Majus można ujrzeć pozostałości term letnich i zimowych.

Dougga – największe stanowisko archeologiczne w Afryce
Dougga – największe stanowisko archeologiczne w Afryce

Dougga – największe stanowisko archeologiczne w Afryce

Dougga jest bez wątpienia rajem dla miłośników archeologii. To jeden z największych i najlepiej zachowanych kompleksów archeologicznych na świecie. Osada o sporym znaczeniu istniała tu jeszcze przed pojawieniem się Rzymian, jednak to właśnie oni doprowadzili ją do pełnego rozkwitu. W II wieku n. e. stała się Dougga miastem potężnym, będącym jednocześnie dowodem na bogactwo i potęgę Imperium Rzymskiego.

Do dnia dzisiejszego na terenie tego kompleksu można podziwiać potężny amfiteatr z ogromną widownią. Ponad 3, 5 tysiąca miejsc dla publiczności oraz podwyższona scena – to wszystko robi ogromne wrażenie do dnia dzisiejszego. Zachowały się tu również ruiny dawnych świątyń oraz term. Szczególnie interesującą budowlą są tutaj termy Lucyniana, w których oprócz głównej sali znajdował się ciąg tuneli i korytarzy dla obsługi. Termy te posiadały również niezwykle nowatorski system podgrzewania podłóg.

Dougga może zaskoczyć również innym zabytkiem, pochodzącym z III wieku p. n.e. Jest to mauzoleum Atebana, jeden z nielicznych zabytków z okresu punickiego. Ta wyjątkowa budowla, będąca mieszkanką różnych stylów architektonicznych, jest najlepszym dowodem na to, że terenami rzymskiego miasta już wcześniej przyglądano się ze sporym zainteresowaniem.

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Tunezja jest idealnym miejscem na wczasy nie tylko dla miłośników plażowania, ale i dla tych, którzy kochają historię i dla których wizyta na terenie wykopalisk archeologicznych jest ciekawą przygodą.

Wieczorne podróże za granicę