Zwiedzaj Skandynawię swoim samochodem!

Zwiedzaj Skandynawię swoim samochodem!

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, chcąc zwiedzać Skandynawię samochodem!

Road trip – najlepszy sposób, by zwiedzić Skandynawię

Skandynawia jest wprost stworzona do zwiedzania jej samochodem. Sama tylko Szwecja to 1600 km wygodnych, równych tras, którymi podróżuje się przyjemnie i bardzo bezpiecznie. Podczas jazdy samochodem można podziwiać to, co u naszych zamorskich sąsiadów najpiękniejsze – przyrodę bogatą w rozległe tereny zielone, fiordy i góry. Wybierając się na prawdziwy road trip, a więc kilkudniową samochodową wycieczkę po jednym kraju, jego regionie, czy po całej Skandynawii wzdłuż i wszerz, poznasz klimat prawdziwej Skandynawii.

Skandynawia samochodem – co warto zobaczyć?

Jeśli masz samochód, Skandynawia stoi przed Tobą otworem – nie jesteś zdany na komunikację miejską czy innych przewoźników. Warto jednak wymienić kilka szczególnych tras i miejsc, na które warto zwrócić uwagę, planując odkrywać Skandynawię samochodem.

  • Niebieska autostrada (Blå Vägen)

To propozycja skierowana zwłaszcza do tych osób, które kochają podziwiać malownicze widoki stworzone przez naturę. Droga ta ciągnie się od Norwegii, aż po Rosję, zahaczając o bajkową Laponię. Skąd wzięła się nazwa „niebieska autostrada”? Od niebieskiej rzeki Ume, płynącej wzdłuż szwedzkiej części trasy. Warto zobaczyć!

  • Lofoty

Ten malowniczy archipelag leży na Morzu Norweskim, u północno-zachodnich wybrzeży kraju. Najwygodniej zwiedzać go właśnie samochodem (całą jego długość, wynoszącą 112 km przecina wygodna trasa zakończona parkingiem) lub rowerem. Pamiętaj, że rower możesz zabrać ze sobą, zamocowane na dachu auta.

  • Bergen

Ta dawna wioska rybacka to dziś drugie co do wielkości miasto Norwegii, a jednocześnie idealny punkt wypadowy, by odkrywać norweskie fiordy. Dziś Bergen jest kolorowym, bajecznym miastem, w którym zachowały się charakterystyczne drewniane, barwne domki, odbywa się tu też rybny targ. Choć zwiedzając miasto także można korzystać z auta, warto mieć je także, by zwiedzić okolicę.

  • Trasa emigrantów

Na południu Szwecji przez 130 km biegnie samochodowy szlak, obejmujący liczne wioski i miasteczka. Nazwa trasy nawiązuje do wielkiej emigracji ludności Szwecji (zwłaszcza z tych terenów do Stanów Zjednoczonych) pod koniec XIX w. Podróż tą drogą to więc nie tylko okazja do podziwiania przyrody, ale i niezwykłe doświadczenie dla osób, które szukają miejsc ciekawych pod kątem kulturalno-historycznym.

  • Olandia

Wyspę tę łączy z lądem najdłuższy most w Szwecji. Ma on 6 km długości. Jeśli chcesz w pełni poznać całą wyspę i odkryć jej piękno, zdecydowanie przyda się samochód. Do podziwiania jest tu wiele – piękna przyroda, stare cmentarze Wikingów, drewniane wiatraki, urokliwe domki i najwyższa w Szwecji latarnia morska Lange Jan. Urocze drogi, biegnące pośród malowniczych krajobrazów, to tylko jeden z wielu atutów wyspy.

Zwiedzanie samochodem – jak je zorganizować

Jedną z opcji dla turystów chcących odkrywać Szwecję, Norwegię czy Danię jest wynajem samochodu w Skandynawii. To jednak rozwiązanie dość kosztowne. Rejs promem z własnym autem będzie nie tylko znacznie tańszym, ale i bardziej wygodnym rozwiązaniem niż wynajem samochodu w Skandynawii. Dzięki temu będziesz miał do dyspozycji własny pojazd, z bagażnikiem załadowanym jeszcze w Polsce potrzebnymi bagażami. W ofercie Stena Line, którą znajdziesz pod linkiem https://www.stenaline.pl/do-szwecji, przewidziano również opcję podróżowania z własnym samochodem. Dzięki temu podczas drogi z Polski do Szwecji odpoczniesz, nabierzesz sił na skandynawskie wojaże, a na miejscu od razu będziesz mieć do dyspozycji własny środek transportu.

Podróżuj promem z własnym samochodem!

Stena Line oferuje bardzo dogodne połączenia między Polską a Szwecją. Codziennie z Gdyni do Karlskrony kursuje prom, który umożliwia przewiezienie samochodu. Podczas kiedy auto bezpiecznie podróżuje w specjalnym pomieszczeniu, Ty i Twoi bliscy możecie korzystać z wszystkich rozrywek dostępnych na pokładzie, a tych nie brakuje! Bary, restauracje, kawiarnie, pokładowy sklepik, kącik dla dzieci, salon gier… To tylko niektóre udogodnień dla pasażerów. Pamiętaj tylko, że podczas rejsu nie ma możliwości zejścia do auta, dlatego musisz zabrać z niego potrzebne na ten czas bagaże. Podróż promem zakończy się w Karlskronie, skąd rozpoczniesz poruszanie się samochodem po Szwecji (na przykład do środkowej części Olandii jest stamtąd tylko około 100 km). Wygodne, prawda? Życzymy spokojnych wód i szerokiej drogi! Akumulator w samochodzie – po czym poznać, że coś mu dolega?

Artykuł sponsorowany. – źródło grafiki: pixabay.com