Kopice

Kopice – pałac Kopciuszka

Dodał:

Wielu miłośników Śląska twierdzi, że gdyby udało się przywrócić świetność wszystkim zamkom i pałacom które znajdują się w tym regionie mógłby on śmiało konkurować z doliną Loary. Twierdzenie to komuś, komu Śląsk kojarzy się głównie z górnictwem, przemysłem ciężkim i zanieczyszczeniem powietrza może wydawać się zabawne, jednak gdy tylko zaczniemy zagłębiać się w temat okazuje się, że faktycznie liczba skarbów czekających na odkrycie jest tu ogromna. Jednym z nich jest pałac zlokalizowany w Kopicach w Opolskiem – budowla ciekawa nie tylko ze względu na kunszt tworzących ją architektów, ale również historię która jej dotyczy.

Kopice – pałac Kopciuszka, czyli Joanny Gryzik

Bohaterką owej historii jest niejaka Joanna Gryzik. Otrzymała ona w spadku ogromny majątek, który na jej rzecz przepisał Karol Godula – tutejszy bogacz, właściciel licznych kopalni. Gryzik była córką służącej Goduli, która mogłaby spodziewać się w życiu wszystkiego oprócz bogactwa. Uboga z urodzenia dziewczynka stała się jedną z najbardziej pożądanych partii na Śląsku, dlatego też zaczęto ją określać mianem Śląskiego Kopciuszka. Jej mężem został Hans Ulrich Schaffgotsch. Koniec końców dzięki majątkowi Joanny Gryzik kupili wspólnie słynny pałac.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Pustynia Błędowska

Kopice i jego przebudowa

Za życia Joanny Gryzik pałac został przebudowany. Ostatecznie przyjął kształt romantycznej rezydencji. Obiekt później przechodził z rąk do rąk aż w końcu w latach 50-tych dwudziestego wieku został rozgrabiony i zniszczony. Od tego czasu budowla znajduje się w ruinie co – nawiasem mówiąc – dodaje jej uroku. Nad Pałacem Kopciuszka unosi się aura tajemnicy i echa niesamowitych historii jakie rozgrywały się w jego ścianach.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Najstarsza kopalnia ropy

Jeśli jesteśmy w okolicy warto zboczyć nieco z głównych szlaków komunikacyjnych aby poczuć atmosferę tego miejsca. Tym bardziej, że już wkrótce budowla może zostać odbudowana – jej dotychczasowy właściciel po prowizorycznym zabezpieczeniu ruin wystawił je na sprzedaż. Wydaje się kwestią czasu aż ktoś doceni tą budowlę i zdecyduje się ją kupić i odrestaurować. To być może ostatni moment w którym niesamowity pałac możemy zobaczyć w obecnej formie.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Zwiedzanie

Obecnie nie ma możliwości zwiedzania pałacu. Jest on niedostępny dla turystów od ponad 10 lat, ogrodzony siatką i chroniony całodobowo. Jest to własność prywatna.

Mapa i dojazd

Pałac w Kopicach | Ruiny pałacu Schaffgotschów
Adres: Kopice 47, 49-200 Kopice

Kopice – pałac Kopciuszka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopice – pałac Kopciuszka 50.646120, 17.446268 Kopice – pałac Kopciuszka
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA