W tym miejscu znaleźć, poza pięknymi widokami, można znaleźć komfortowy hotel, bardzo ciekawe i inspirujące muzeum, a także liczne sklepy i restauracje, oferujące zarówno lokalne przysmaki, jak i te znane z kuchni całego świata.

Historia Pałacu Łomnica

Ciężko oszacować dokładny czas, w którym powstał cały kompleks pałacowy, bowiem pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się w latach 1475–1654. W tamtym okresie całym majątek był pod władaniem rodziny Zedlitz, znanego śląskiego arystokratycznego rodu, będącego ówcześnie posiadaczami licznych zamków. Następnie kompleks przeszedł w ręce Tomagninich, Menzlów, aby ostatecznie w roku 1835 trafić w ręce Carla Gustawa von Küstera.

Pałac został wybudowany w oparciu o styl barokowy. Tuż przy nim znajduje się Dom Wdowy, często nazywany również Małym Pałacem. Został on wybudowany w wieku XVII, w północnej części Łomnicy ( przy rozwidleniu dróg na Kowary i Wojanów, 5 kilometrów od Jeleniej Góry). Obecnie zarówno Pałac Łomnica, jak i wszystko co znajduje się wokół niego należy do Elisabeth von Küster.

Łomnica Pałac

Główną częścią całego kompleksu jest Duży Pałac, będących trzykondygnacyjną budowlą wyposażoną w użytkowe poddasze. Turyści doceniają przede wszystkim wydatne ryzality, umieszczone zarówno w przedniej części fasady jak i w skrajnych narożnikach. Całość pokryta jest czterospadowym dachem, tworzącym z pozostałą częścią budynku jednolitą i bardzo spójną całość.

Do wnętrza pałacu można przedostać się jedynie przez balkonowy portal z narożnymi kolumnami. Na szczęście dzięki staraniom zarządcy i licznym pracom remontowym, udało się w jego wnętrzach zachować oryginalny układ przestrzenny, z niezwykle fascynującym holem urządzonym w stylu doryckim. We wnętrzach nie brakuje licznych klasycystycznych malowideł.

Zwiedzanie oraz godziny otwarcia

Pałac zwiedzać można przez cały rok:

– w głównym sezonie, czyli pomiędzy 01. 04.- 23. 10. 2018 oraz 22. 12. 2018 – 02. 01. 2019 wnętrza zwiedzać można w godzinach 10-19;
– poza sezonem, czyli pomiędzy 24. 10. – 21. 12. 2018 oraz 03. 01. 2018 – 31. 03. 2018 pałac można zwiedzać od 10-18, pod warunkiem jednak, że chęć odbycia wycieczki po jego wnętrzach zostanie odpowiednio wcześnie zgłoszona w Sklepie Lniarskim.

Pałac Łomnica

Ceny biletów do Pałacu

Aby wejść na teren Dużego Pałacu, wcześniej należy wykupić bilet – bilet normalny to koszt 10 zł, za ulgowy (obowiązujący dla osób do lat 16) zapłacić należy 8 zł. Dodatkowo dla zainteresowanych można wykupić wycieczkę po Dużym Pałacu połączoną z projekcją filmu. Wówczas cena biletów ulega małej korekcie:
– bilet normalny kosztuje 12 zł,
– bilet ulgowy (dla osób poniżej 16 roku życia) kosztuje 10 zł.

Dodatkowo w tym przypadku istnieje możliwość wykupienia biletu grupowego w cenie 10 zł za osobę.
Zwiedzając Duży Pałac warto uwagę zwrócić przede wszystkim na:
– muzealne sale pałacowe oraz piwnicę,
– prezentację multimedialna „Pocałunek na przebudzenie” (projekcja trwa około 20 minut i aby móc ją obejrzeć konieczne jest wykupienie specjalnego biletu), w języku polskim lub niemieckim,
– Sklep Pałacowy,
– stałą wystawę ”Dolina zamków i ogrodów – Kotlina Jeleniogórska- wspólne dziedzictwo”,
– liczne wystawy czasowe.

Poza Dużym Pałacem godnym odwiedzenia jest również Dom Wdowy, czy jak kto woli Mały Pałac. Jest do dworek powstały w latach 1803-1804 z inicjatywy rodziny Mentzlów. Dom Wdowy powstał na planie prostokąta.

To dwukondygnacyjny budynek, nakryty czterospadowym dachem z lukarnami, co tworzy bardzo zachwycającą całość. Niestety przez te wszystkie lata, społeczne i polityczne zawirowania, oryginalny wystrój w Małym Pałacu obserwować można jedynie na piętrze i na parterze. Współcześnie w tym miejscu znajduje się hotel oraz ceniona przez gości restauracja wraz z tarasem parkowym.

Na terenie całego kompleksu znajduje się również Folwark (położony tuż obok Dużego Pałacu). To wyjątkowe miejsce, pozwalające nieco przenieść się w przeszłość, aby móc zaobserwować prawdziwe codzienne życie i pracę w niegdysiejszym gospodarstwie rolnym.

W dawnym spichlerzu mieści się obecnie Sklep Lniarski, a budynek gospodarski przekształcony został na piekarnię, sklep folwarczny oraz kuchnię ziemiańską. Liczne stajnie zamieszkiwane są oczywiście przez zwierzęta, przede wszystkim świnie, konie oraz owce. Za największe, cenione przez turystów atrakcje folwarku uznaje się przede wszystkim:
– Sklep Lniarski,
– Piekarnię,
– Sklep Folwarczny
– Kuchnię Ziemiańską, w której prowadzona jest nauka gotowania,
– obora,
– kuźnia,
– stajnia,
– samoobsługowa restauracja ”Stara Stajnia”,
– plac zabaw dla dzieci,
– możliwość uczestnictwa w konnej jeździe pod okiem wyszkolonego instruktora – tu jednak obowiązuje wcześniejsza rezerwacja ( 20 min jazdy to koszt 40 zł, natomiast za 45 minutową jazdę w terenie zapłacić należy 80 zł).
Poza Folwarkiem, Pałacem Dużym oraz Małym Pałacem turystom do zwiedzania udostępniony jest również rozciągający się wokół budynków park. Za jego największe atuty uznaje się przede wszystkim:
– 9ha park z Pleasure Ground,
– rozciągający się wzdłuż rzeki Bóbr angielski Park Krajobrazowy,
– historyczny Ogród Kuchenny,
– plac zabaw dla dzieci,
– zamek zabaw dla dzieci.

Wizyta w Pałacu Łomnickim to gratka dla miłośników nie tylko historii, ale również i gastronomii. Znajdują się tu bowiem wie restauracje, dość pomiędzy sobą zróżnicowane zarówno pod względem stylu, jak i kuchni. W hotelu, w Małym Pałacu znajduje się Restauracja Pałac Łomnica, specjalizująca się przede wszystkim w daniach z dziczyzny, ryby, a także historyczne potrawy regionalne.

W ofercie nie brakuje również potraw wegańskich oraz tych przygotowanych z sezonowych specjałów. Natomiast Restauracja ”Stara Stajnia” znajdująca się w Folwarku oferuje gościom kuchnie wiejską, bardzo tradycyjną i silnie powiązaną z tym regionem.

Mapa oraz dojazd do Pałacu

Zamek na Wawelu

Zamek w Toszku