zamek grodziec na dolnym śląsku

Godziny otwarcia

Zamek Grodziec otwarty jest od poniedziałku do niedzieli:

  • od 10:00 do 16:00 (od listopada do stycznia)
  • od 10:00 do 17:00 (od lutego do marca)
  • od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do października)

Zwiedzanie zamku Grodziec z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę w godzinach:
11:00, 12:30, 14:15, 15:45
Od listopada zwiedzanie zamku odbywa się bez przewodnika.

Cennik

  • Bilet Normalny/10zł.
  • Bilet Ulgowy/6zł
  • Dzieci do lat 5 wstęp wolny.

Informacje praktyczne

Kontakt

zamek@grodziec.net
Telefon: 76 751 50 35

Adres

Grodziec 111, 59-516 Grodziec

W niewielkiej odległości od Karkonoszy na turystów lubujących się w odległej historii czeka kilka niezwykle urokliwych o interesujących zamków. Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu w Grodźcu koło Zagrodna oraz Złotoryi w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla, którą jest Zamek Grodziec. Jest to jedna z największych atrakcji znajdujących się na Pogórzu Kaczawskim.

Zamek Grodziec można uznać za jeden z najciekawszych tego typu obiektów w naszym kraju. Jest on usytuowany z dala od zgiełku w malutkiej wsi na bazaltowej górze mającej wysokość 389 m n. p. m.

zamek grodziec widok na wzgórze
Zamek Grodziec – widok na wzgórze

Ten położony na Dolnym Śląsku, średniowieczny zamek cieszy się od lat niepowtarzalnym klimatem i ogromną popularnością wśród licznej rzeszy turystów. Zamek Grodziec wznosi się na powulkanicznym stożku, dzięki czemu z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama na Grodziec oraz przyległe okolice.

Historia tej średniowiecznej warowni jest bardzo długa, zawiła oraz burzliwa. Zamek Grodziec ulegał kilkakrotnie zniszczeniu, a następnie odbudowywano go, dzięki czemu udało mu się przetrwać w dzisiejszej formie. Ta okazała posiadłość przez kolejne wieki przechodziła przez ręce wielu właścicieli.

Widok na dziedziniec zamkowy

Długa historia pierwszych jej przedhistorycznych władców, a następnie średniowiecznych książąt i pruskiej arystokracji jest pełna dat, nazwisk oraz stale zmieniających się właścicieli i budowniczych tej twierdzy. O szczegółach wydarzeń tego obiektu na przestrzeni wieków, każdy turysta może dowiedzieć się od przewodnika podczas zwiedzania zamku.

grodziec zamek - zwiedzanie zamku
Zamek Grodziec – widok na część ruin zamkowych

Historia Zamku w Grodźcu

Pierwsza wzmianka o Grodźcu pochodzi zbulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 roku. Był to wówczas gród obronny Bobrzan. Nieco później w 1175 roku podczas rozbicia dzielnicowego polski książę Bolesław Wysoki wystawił tutaj przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów jego następcy, a więc Henryka Brodatego, ówczesny drewniano – ziemny gród został zastąpiony murowanym.

Wejście do zamku

Przypuszcza się, że zachowane do dziś zabudowania zamkowe powstały pod koniec czternastego wieku na miejscu drewnianego grodu pochodzącego z dwunastego wieku, który to strzegł traktu handlowego wiodącego z Małopolski przez Śląsk Cieszyński na Morawy. Pierwotny, w drewnianej postaci gród był początkowo własnością rodziny Grodeckich z Brodu – herbu Radwan.

Później od połowy dwunastego wieku stał się kolejno rezydencją rodów Marklowskich z Żebraczy, Sobków z Kornic oraz Larischów. Fundacja zamkowego kościoła jest przypisywana przez badaczy naukowych św. Jadwidze. W czternastym, a następnie piętnastym wieku zamek w Grodźcu stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów.

zamek grodziec - zwiedzanie zamku
Mury Zamku Grodziec

Burzliwe dzieje tej warowni przypadają na okres wojen husyckich. Wówczas to zamek został zdobyty i splądrowany przez oddziały nieprzyjaciela.
W 1470 roku zamek zmienił właściciela. Od rycerskiego rodu Bożywojów odkupił go ówczesny książę legnicki Fryderyk I. To właśnie ten władca sprowadził do Grodźca słynnych mistrzów murarskich z Wrocławia, Legnicy oraz Görlitz, którzy tonadali budowli obecny układ przestrzenny.

Po śmierci księcia Fryderyka I zamek nie został zaniedbany. Prace nad rozbudową obiektu były nadal kontynuowane z polecenia jego syna, Fryderyka II. Dzięki temu zamek Grodziec stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na całym Śląsku.

Zakończenie prac zamkowych zbiegło się ze ślubem księcia Fryderyka II z księżną Sofią von Hohenzollern. Ta doniosła uroczystość została zorganizowana z wielką pompą. Wówczas to nie obyło się od słynnego turnieju rycerskiego oraz hucznych imprez, które trwały kilka dni.

zamek grodziec
Zamek Grodziec – mury

Kolejne mroczne czasy na tę budowlę przypadają na okres wojny trzydziesto – letniej. Wówczas to, ta okazała budowla została zdobyta, a następnie spalona przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Skala zniszczeń była tak wielka, że po wojnie warownia nie miała już większej wartości militarnej, dlatego też część obwarowań została wysadzona.

Co prawda w siedemnastym oraz osiemnastym stuleciu podjęto próbę odbudowy zamku w Grodźcu, ale zakończyła się ona fiaskiem. Dopiero w 1800 roku, kiedy to właścicielem grodzieńskich dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa oraz Mieroszowa, zostały wykonane niezbędne prace konserwatorskie oraz rekonstrukcyjne. Odbudowa zniszczonej warowni na krótko została przerwana w okresie kampanii napoleońskiej.

Niemniej już w latach trzydziestych, dziewiętnastego stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Wówczas to uchodził on za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

zamek grodziec - zwiedzanie zamku
Zamek Grodziec

Na początku dwudziestego wieku zamek ponownie uległ gruntownej przebudowie i powstało tutaj muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, hotel oraz restauracja.

Ostatnim właścicielem zamku był Herbert von Dirksen, który był nazistowskim politykiem oraz zaufanym współpracownikiem Hitlera. Podczas wojny często przebywał on w Grodźcu. Pod koniec wojny Herbert von Dirksen został złapany przez Sowietów, a nieco później wywieziony przez niemieckich agentów w głąb Rzeszy.

W 1945 roku w zamku znajdowały się cenne eksponaty z wrocławskich muzeów oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej. Niemniej niektóre dobra zamku zostały spalone oraz splądrowane przez Rosjan. Zamek został odbudowany dopiero w latach sześćdziesiątych i stał się wówczas własnością Starostwa Powiatowego w Złotoryi.

Od 1978 roku należał do gminy Złotoryja, a później dzierżawcą zamku został Zenon Bernacki. Na początku ówczesnego stulecia okolice zamku były miejscem realizacji filmów przez znane telewizje: szwedzką, francuską, belgijską i rosyjską.

Wewnętrzna część - Zamek Grodziec
Wewnętrzna część – Zamek Grodziec

Zwiedzanie zamku Grodziec

Zamek ten do dziś każdego roku jest odwiedzany przez niezliczone rzesze turystów. Tuż przed wsią Grodziec już z daleka na bazaltowym, powulkanicznym oraz nieco stromym wzgórzu można dostrzec tę okazałą budowlę.

Zwiedzanie warto rozpocząć na parkingu, który jest zlokalizowany tuż przy kościele u podnóża wzgórza, na którym widnieje zamek. Tutaj można zostawić samochód i dalej udać się pieszo, by móc podziwiać tę urokliwą warownię.

Tuż za bramą wjazdową grodzieńskiego zamku można zobaczyć sporych rozmiarów przedzamcze. Od zamku jest ono oddzielone resztką nawodnionej fosy. Znajduje się tutaj most zwodzony oraz charakterystyczna efektowna brama z wejściem dla konnych i pieszych. Posiada ona wmurowaną płaskorzeźbę św. Jerzego, attykę, wieżyczkę – kawalierę oraz liczne dekoracje i obramowania wykonane z piaskowca.

Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku - zwiedzanie zamku
Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku

Na przedzamczu znajduje się również plac zabaw dla najmłodszych turystów oraz kilka drewnianych budowli, które to służą podczas licznie organizowanych festynów, inscenizacji bitew oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych. To malownicze miejsce otaczają ruiny murów obwodowych oraz dwie baszty, które to niegdyś były połączone mostkiem.

Po zwidzeniu podzamcza warto udać się przez zwodzony most wprost na okazały dziedziniec zamkowy. Nieopodal znajduje się budynek mieszkalny z dwiema wieżami, z których to jedna jest cylindryczna, natomiast druga czworoboczna. Natomiast w górnej części budynku znajdują się ganki strażnicze, które to są udostępnione dla turystów.

Z kolei na samym końcu budynku po drugiej stronie dziedzińca znajduje się czworoboczna wieża, w której to obecnie mieści się niewielki hotel z kilkunastoma miejscami noclegowymi dla turystów.

Grodziec zamek główny tworzą dwie sporych rozmiarów kondygnacje. Na parterze wszyscy turyści mogą podziwiać wielką salę oraz komnatę kominkową. Z kolei na piętrze można zwiedzić ciekawą kaplicę, salę rycerską oraz komnaty książęce. We wszystkich tych pomieszczeniach zostało ustawionych  wiele eksponatów, które nie tylko zdobią pomieszczenia i korytarze, lecz także nadają wnętrzu dawnego, niepowtarzalnego klimatu.

Zwiedzając zamek warto też obejrzeć potężny, bo wysoki na dwadzieścia sześć metrów donżon, który to składa się z sześciu kondygnacji. Został on zbudowany na podstawie szesnasto -metrowego kwadratu. Między budynkiem głównym, a donżonem warto przemieścić się gankami strzelnicy oraz drewnianymi tarasami. Z kolei w piwnicach zamku można zobaczyć wystawę narzędzi tortur służących do wymierzania w dawnych czasach kar za łamanie prawa.

Zamek Grodziec - punkt obowiązkowy dla turystów - zwiedzanie zamku
Zamek Grodziec – punkt obowiązkowy dla turystów

Podczas zwiedzania każdy turysta może się tutaj poczuć jakby niegdyś żył i mieszkał w tych komnatach. Średniowieczny klimat zamku jest tutaj mocno wyczuwalny. Przyczynia się do tego mnóstwo tajemnych przejść,, wieżyczek, zakamarków, tuneli łączących pomieszczenia, krętych wąskich schodów czy bardzo niskich stropów.

Na dziedzińcu zamku znajduje się również kasa biletowa, sklepik z pamiątkami oraz kilka stoisk z produktami lokalnych artystów oraz producentów wyrobów spożywczych. W sezonie wiosenno – letnim ilość kramików jest znacznie większa. Na środku podwórca nie brakuje również rozstawionych ław oraz stołów przy których każdy zwiedzający może odpocząć i posilić się piekąc na przykład kiełbaskę na palącym się pośrodku ognisku.

Widok na Zamek Grodziec
Widok na Zamek Grodziec

Atrakcje i imprezy kulturalne organizowane na zamku Grodziec.

Każdego roku na turystów na terenie zamku czeka niezliczona ilość niezwykle ciekawych atrakcji, imprez kulturalnych, które dodają atrakcyjności temu urokliwemu miejscu.

Zamek Grodziec dla ruchu turystycznego jest czynny przez cały tydzień, począwszy od poniedziałku, aż do niedzieli. Każdego roku na dziedzińcu zamkowym odbywają się interesujące imprezy o zasięgu regionalnym oraz międzynarodowym, które to cieszą się ogromną popularnością. Wśród wielu z nich najbardziej znane to:

– Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana
– Śląskie Święto Pieśni
– Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych
– Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego oraz majówka

Tajemnicze skarby, spotkania najmłodszych uczestników imprez z duchami, liczne turnieje rycerskie, interesujące legendy i opowiadania o ludziach żyjących tutaj przed wiekami, spotkania z folklorem oraz kuchnią regionalną, to tylko część atrakcji, które czekają na wszystkich turystów po przybyciu na miejsce.
Zamek Grodziec stanowi krańcowy punkt na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek w Łańcucie
Zamek w Gołuchowie
Zamek Kliczków

Zamek Książęcy w Niemodlinie