Ekskluzywne wakacje – z biurem podróży czy na własną rękę?

Malownicze Seszele, bajeczne Malediwy, a może kameralna La Graciosa na Wyspach Kanaryjskich? Jeśli marzą Ci się ekskluzywne wakacje w przepięknym miejscu i o niesamowitym klimacie, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ofert biur podróży. Te w dzisiejszych czasach wzajemnie prześcigają się w ofertach i kierunkach wyjazdów. Ma to swoje plusy, ale też sporo minusów. Sprawdź, czy jest jakaś alternatywa dla zorganizowanych, ekskluzywnych czasów!

Kategoria all inclusive staje się coraz powszechniejsza i zgodnie z raportem Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” na skorzystanie z tej opcji podczas wyjazdów na wczasy za granicą decyduje się blisko 77% podróżujących. Podczas wyjazdów Polacy zwracają przede wszystkim uwagę na położenie i standard hotelu, dodatkowe atrakcje, a także na wyżywienie i dostęp do alkoholi. Warto jednak pamiętać, że nie każde all inclusive jest sobie równe. Jedne oferty są bogatsze, inne nieco okrojone. Na co zwrócić uwagę, wybierając się na ekskluzywne wakacje z biurem podróży? A może lepiej zorganizować taki wyjazd na własną rękę? Podpowiadamy!

Wakacje all inclusive z biurem podróży

Wakacje z biurem podróży to wygodna opcja. Wystarczy skontaktować się z operatorem wyjazdów turystycznych (co w dzisiejszych czasach można uczynić bez wychodzenia z domu), wybrać wycieczkę i stawić się o czasie w umówionym miejscu zbiórki. Właściwie o nic więcej nie musisz się martwić. Wybierając opcję all inclusive, niemal wszystko, co potrzebne do udanego urlopu, masz zapewnione. Ale czy rzeczywiście?

Wakacje all inclusive bywają różne. Oferty biur podróży dostosowywane są do potrzeb klientów, którzy dysponują nie tylko różnym budżetem, ale też odmiennymi oczekiwaniami. Jedne oferują wczasy all inclusive w popularnych kurortach, inne w egzotycznych, nieczęsto uczęszczanych przez turystów miejscach. Zróżnicowane są także kategorie hoteli. Pomimo opcji all in zdarza się, że zakwaterowanie ma miejsce w hotelu zaledwie dwugwiazdkowym, a oferta nie obfituje w zbyt wiele udogodnień. Jeśli więc zależy Ci na naprawdę luksusowych wakacjach, warto dokładnie prześledzić ofertę biura podróży, aby później nie zaskoczyć się negatywnie.

Zdarza się też tak, że niektóre oferty biur podróży to opcje tak bardzo obfite w atrakcje i udoskonalenia, że trudno podczas wyjazdu ze wszystkiego skorzystać. Suto zastawione stoły, posiłki dostępne całodobowo, nielimitowane alkohole z całego świata, otwarte strefy wellness&spa bez ograniczeń czy animacje z górnej półki, kuszą do skorzystania z takiej oferty. Tutaj warto się jednak zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy tych wszystkich udogodnień. Może bowiem okazać się, że z większości z nich nie skorzystamy, mimo że zapłaciliśmy.

Zalety i wady wycieczek z biurem podróży

Przy wyjazdach z biurem podróży warto wziąć pod uwagę różne okoliczności towarzyszące. Najczęściej taką wycieczkę musisz wykupić z dużym wyprzedzeniem, a nie zawsze masz taką możliwość. Oczekując z kolei na ofertę last minute, możesz nie dostać dostępnych miejsc do celu, o jakim marzysz. Taki wyjazd ma też pewne ograniczenia – musisz wybrać daty, które narzuca operator, dostosować się do godzin lotów, nie masz wpływu na czas startu samolotu, który może być opóźniony, ani na to, że w hotelu może okazać się, że standard nie spełnia Twoich oczekiwań.

Zalety są takie, że nie martwisz się właściwie o nic. Biuro podróży organizuje rezerwację lotów, hoteli, transfery z lotniska do hotelu i odwrotnie, a także daje szansę na wykupienie wycieczek fakultatywnych z przewodnikami. Przez cały pobyt grupą opiekuje się rezydent, który w razie nieporozumień może interweniować, a także pomaga w komunikacji z obsługą hotelu, jeśli nie znasz języka.

Ekskluzywny wyjazd na własną rękę – czy to się może udać?

Według wakacyjnego badania, przeprowadzonego przez Diners Club Polska, ponad 60% respondentów decyduje się zorganizować swoje wakacje na własną rękę. W tym wypadku brane były jednak pod uwagę również wakacje w Polsce. Co w sytuacji, gdy chodzi o ekskluzywny wyjazd za granicę? Otóż organizując urlop na własną rękę, najczęściej korzysta się z Internetu. To nieograniczone spektrum informacji, które daje szansę na zarezerwowanie niemal wszystkiego – od noclegu, przez bilety lotnicze, aż po zabukowanie stolika w wystawnej restauracji na drugim końcu świata. To właśnie dzięki możliwościom, jakie daje Internet, Polacy coraz śmielej organizują wyjazdy na własną rękę, również te luksusowe.

Jak to uczynić? Na początku warto określić swoje potrzeby i możliwości finansowe. Pierwszym krokiem powinno być wskazanie interesującej lokalizacji. Może to być malownicza wioska na Mazurach z klimatycznym loftem w środku lasu, jak i domek na wodzie, położony w oddalonych od Polski o ponad 7 tysięcy kilometrów Malediwach.

Podróż może również odbywać się różnymi środkami transportu. Począwszy od tradycyjnych rozwiązań – pociąg, samochód czy samolot, aż po te naprawdę luksusowe rozwiązania. Do tych bez wątpienia zalicza się wynajem prywatnego odrzutowca. Można to uczynić, korzystając na przykład z oferty największego operatora lotów w Europie Środkowo-Wschodniej – firmy Jet Story, z którą możesz zapoznać się tutaj: https://www.jetstory.com. Taka opcja gwarantuje odpowiedni komfort, poczucie wyjątkowości i przede wszystkim daje niczym nieograniczoną dyspozycyjność – Ty decydujesz, kiedy, dokąd i z kim lecisz.

Przed wyjazdem warto też zatroszczyć się o hotel lub inne miejsce zakwaterowania, które będzie zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Można to uczynić za sprawą specjalistycznych platform rezerwacyjnych albo wertując Internet i media społecznościowe w poszukiwaniu inspiracji. Jadąc na zagraniczne wakacje w wysokim standardzie i organizując je samodzielnie, trzeba wziąć pod uwagę też takie czynniki jak: dojazd z i na lotnisko, wycieczki fakultatywne czy posiłki. Część z tych rzeczy oczywiście można zorganizować, będąc jeszcze w domu, a po przyjeździe do celu w pełni korzystać z uroków wakacji.

Podsumowując, ekskluzywne wakacje mogą odbyć się zarówno przez biuro podróży, jak i wówczas, gdy zorganizuje się je na własną rękę. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jeśli zależy Ci na dotarciu do miejsc mało turystycznych i braku ograniczeń, lepiej pojechać samodzielnie, z kolei, jeśli nie chcesz niczym się martwić, a wyłącznie odpocząć i dobrze się bawić – wybierz wczasy all inclusive z biura podróży.