Zamek Bolków zachwyca o każdej porze roku.
Zamek Bolków zachwyca o każdej porze roku.

Godziny otwarcia

 • poniedziałek (sale wystawowe zamknięte) 9:00 – 15:30 wstęp wolny (nie dotyczy 14.08.)

wtorek – piątek

 • maj – wrzesień 9:00 – 16:30
 • październik – kwiecień 9:00 – 15:30

sobota – niedziela

 • maj – wrzesień 9:00 – 17:30
 • kwiecień i październik 9:00 – 16:30
 • listopad – marzec 9:00 – 15:30

Cennik

Zamek w Bolkowie – Cennik

 • bilet normalny/10zł
 • bilet ulgowy/5zł
 • Karta Dużej Rodziny 5 zł, Karta Dużej Rodziny ulgowy 2 zł

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

 • bilet normalny/30zł
 • bilet ulgowy/10zł

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 75 741 32 97
www.zamek-bolkow.info.pl

Adres

Muzeum Zamek Bolków
ul. Księcia Bolka 12
59-420 Bolków

Warto przyjrzeć się bliżej budynkowi, który przez wieki strzegł niezależności okolicznej ludności. Zatem zapraszamy do Bolkowa.

Zamek Bolków, pozycja obowiązkowa w Krainie Wygasłych Wulkanów - Zamek w Bolkowie
Zamek Bolków, pozycja obowiązkowa w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Historia

Zamek Bolków został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym. Jednak pierwsze wzmianki o budowlach z drewna, które miały być wzniesione na Zamkowym Wzgórzu datowane są na IX wiek. Nie znajdują one jednak potwierdzenia w faktach.

Prawdziwy rozwój zabudowań na tych terenach wiąże się z synem Bolesława II, Bolko I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa, ewenement na skalę europejską.

Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. Zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego.

Po śmierci Bolka II zamek, podobnie jak i całe księstwo, przejęło Państwo Czeskie. Swój ostateczny kształt twierdza otrzymuje w wieku XVI. Powstaje wówczas słynny Dom Niewiast oraz inne elementy mieszkalne w stylu renesansowym.

Kompleks budynków był wielokrotnie oblegany, a w wyniku wojen ze Szwedami poważnie ucierpiał. W XVIII wieku zamek trafia w ręce Cystersów, aby po sekularyzacji zakonu z 1810 roku przejść w ręce skarbu państwa Prus. Od tej pory zamek staje się opuszczony i w bardzo szybkim tempie niszczeje. Dzieła zniszczenia dokonują władze państwowe w 1885 roku zlecając częściową rozbiórkę murów.

zamek w Bolkowie - Armaty na zamkowym dziedzińcu
Armaty na zamkowym dziedzińcu – Bolków

Zwiedzanie i ciekawostki zamku w Bolkowie

W 1994 roku postanowiono kontynuować przerwane prace naprawcze i dziś zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego. W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem świąt. Dzięki działaniu Muzeum możemy podziwiać wystawę stałą pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego” oraz wystawy czasowe.

zamek bolków - widok na wieżę - zamek w bolkowie
Zamek Bolków – widok na wieże

Specjalna, niezwykła wieża wzniesiona przez Bolko I Surowego. Jest to jedyna taka budowla zachowana w Polsce i jedna z niewielu w Europie. 25 metrowa wieża na planie koła o średnicy 12 m i grubości murów 4,5 m, z tzw. lochem głodowym u nasady, przechodzi od południowo-zachodniej strony w specyficzny dziób – ostre zakończenie u jej końca.

Stąd też pochodzi jej nazwa. Podobne wieże spotkamy w Czechach lub na terenie francuskiej Doliny Loary. Jest więc to niezwykle rzadki przykład architektoniczny, którego z pewnością nie można przegapić, chcąc odwiedzić Bolków.

Bolków panorama na zamek z lotu ptaka
Bolków panorama na zamek z lotu ptaka

Bolków zamek – Legenda

Na terenie zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które od wielu lat organizuje cykliczne imprezy na głównym dziedzińcu. Są to: Castle Party – czyli festiwal muzyki gotyckiej odbywający się na przełomie lipca i sierpnia oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, który ma miejsce na początku września.

Na zamku odbywają się także turnieje rycerskie oraz Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej. Z zamkiem związane są różne legendy. Wedle jednej z nich pomiędzy zamkiem Bolków a zamkiem Świny istniało tajemne przejście, z którego korzystali legendarni kochankowie. Jego śladów nigdy jednak nie odnaleziono.

Widok na Zamek Bolków - castle party
Widok na Zamek Bolków – castle party

Zamek Bolków to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku i swego czasu największa warownia na tych terenach. Niezwykła architektura z wieżą dziobową na czele sprawia, że jest to miejsce unikatowe na mapie Polski. Jednocześnie nie jest ono tak znane i oblegane przez turystów dzięki czemu zamek Bolków zwiedza się z niekłamaną radością.

Bolków panorama na zamek i miasto
Bolków panorama na zamek i miasto
Zamek Bolków zachwyca o każdej porze roku.
Zamek Bolków zachwyca o każdej porze roku.
Prawdziwy punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów polskich zamków.
zamek w Bolkowie – Prawdziwy punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów polskich zamków.

Zamek Bobolice
Mosty w Stańczykach