Godziny otwarcia
- poniedziałek (sale wystawowe zamknięte) 9:00 – 15:30 wstęp wolny (nie dotyczy 14.08.)
wtorek – piątek
- maj – wrzesień 9:00 – 16:30
- październik – kwiecień 9:00 – 15:30
sobota – niedziela
- maj – wrzesień 9:00 – 17:30
- kwiecień i październik 9:00 – 16:30
- listopad – marzec 9:00 – 15:30
Cennik
Zamek w Bolkowie – Cennik
- bilet normalny/10zł
- bilet ulgowy/5zł
- Karta Dużej Rodziny 5 zł, Karta Dużej Rodziny ulgowy 2 zł
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze
- bilet normalny/30zł
- bilet ulgowy/10zł
Informacje praktyczne
Kontakt
+48 75 741 32 97
www.zamek-bolkow.info.pl
Adres
Muzeum Zamek Bolków
ul. Księcia Bolka 12
59-420 Bolków
Warto przyjrzeć się bliżej budynkowi, który przez wieki strzegł niezależności okolicznej ludności. Zatem zapraszamy do Bolkowa.
Historia
Zamek Bolków został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława II Rogatkę, zwanego Łysym. Jednak pierwsze wzmianki o budowlach z drewna, które miały być wzniesione na Zamkowym Wzgórzu datowane są na IX wiek. Nie znajdują one jednak potwierdzenia w faktach.
Prawdziwy rozwój zabudowań na tych terenach wiąże się z synem Bolesława II, Bolko I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa, ewenement na skalę europejską.
Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. Zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego.
Po śmierci Bolka II zamek, podobnie jak i całe księstwo, przejęło Państwo Czeskie. Swój ostateczny kształt twierdza otrzymuje w wieku XVI. Powstaje wówczas słynny Dom Niewiast oraz inne elementy mieszkalne w stylu renesansowym.
Kompleks budynków był wielokrotnie oblegany, a w wyniku wojen ze Szwedami poważnie ucierpiał. W XVIII wieku zamek trafia w ręce Cystersów, aby po sekularyzacji zakonu z 1810 roku przejść w ręce skarbu państwa Prus. Od tej pory zamek staje się opuszczony i w bardzo szybkim tempie niszczeje. Dzieła zniszczenia dokonują władze państwowe w 1885 roku zlecając częściową rozbiórkę murów.
Zwiedzanie i ciekawostki zamku w Bolkowie
W 1994 roku postanowiono kontynuować przerwane prace naprawcze i dziś zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego. W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią.
Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem świąt. Dzięki działaniu Muzeum możemy podziwiać wystawę stałą pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego” oraz wystawy czasowe.
Specjalna, niezwykła wieża wzniesiona przez Bolko I Surowego. Jest to jedyna taka budowla zachowana w Polsce i jedna z niewielu w Europie. 25 metrowa wieża na planie koła o średnicy 12 m i grubości murów 4,5 m, z tzw. lochem głodowym u nasady, przechodzi od południowo-zachodniej strony w specyficzny dziób – ostre zakończenie u jej końca.
Stąd też pochodzi jej nazwa. Podobne wieże spotkamy w Czechach lub na terenie francuskiej Doliny Loary. Jest więc to niezwykle rzadki przykład architektoniczny, którego z pewnością nie można przegapić, chcąc odwiedzić Bolków.
Bolków zamek – Legenda
Na terenie zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które od wielu lat organizuje cykliczne imprezy na głównym dziedzińcu. Są to: Castle Party – czyli festiwal muzyki gotyckiej odbywający się na przełomie lipca i sierpnia oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, który ma miejsce na początku września.
Na zamku odbywają się także turnieje rycerskie oraz Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej. Z zamkiem związane są różne legendy. Wedle jednej z nich pomiędzy zamkiem Bolków a zamkiem Świny istniało tajemne przejście, z którego korzystali legendarni kochankowie. Jego śladów nigdy jednak nie odnaleziono.
Zamek Bolków to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku i swego czasu największa warownia na tych terenach. Niezwykła architektura z wieżą dziobową na czele sprawia, że jest to miejsce unikatowe na mapie Polski. Jednocześnie nie jest ono tak znane i oblegane przez turystów dzięki czemu zamek Bolków zwiedza się z niekłamaną radością.
Podziel się opinią