Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek Pieskowa Skała

Osada Pieskowa Skała znajduje się na terenie Sułoszowej – dużej, liczącej prawie 6 tys. mieszkańców wsi w województwie Małopolskim. Jest znana przede wszystkim ze znajdującego się w niej zamku, jednego z kluczowych elementów systemu Orlich Gniazd który jeszcze w czasach Piastów miał chronić granice Polski. Budowla znajduje się na terenach Ojcowskiego Parku Narodowego i stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała urokliwość

Dlaczego właściwie warto odwiedzić Pieskową Skałę? Przede wszystkim dlatego, że budowla ta jest niezwykłą pamiątką kilku epok w historii naszego kraju. Pierwotnie składał się z trzech części – dolnej, górnej, i znajdującej się na niedostępnej skale nazywanej pieszczotliwie „Dorotką” trzeciej, która jednak nie zachowała się do naszych czasów.

Pierwsza wzmianka o budowli warownej zlokalizowanej w tym miejscu pochodzi z 1315 r. W pierwszej połowie XIV w. na polecenie Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu budowlę murowaną. W latach 1377 – 1608 rezydował tu ród Szafrańców. Pod koniec ich panowania, w XVI w. obiekt przebudowano zgodnie z renesansową modą, dobudowano również fortyfikacje bastionowe.

Obiekt został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655r, dodatkowo już w XVIII w. miał na nim miejsce pożar który dopełnił dzieła zniszczenia. Zamek został jednak odbudowany jak rezydencja Wielopolskich, kolejnego znamienitego rodu który pojawia się w jego historii. W 1850 r. kolejny pożar doprowadził do zniszczenia wysokiego zamku.

Zamek Pieskowa Skała obecnie

Obiekt przechodził z rąk do rąk aż do 1945 r. Wówczas został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 1950 – 1963 nastąpiła generalna renowacja po której obiekt stał się oddziałem muzeum na Wawelu udostępnionym do zwiedzania. Zamek w Pieskowej Skale jest wyjątkowy pod kilkoma względami, między innymi jako jedyny obiekt na szlaku Orlich Gniazd nigdy nie został całkowicie opuszczony.

Aby dotrzeć do zamku najlepiej będzie skorzystać z własnego auta. U podnóża znajdują się dwa parkingi. Możemy również dojechać do niego busem linii prywatnej. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych interesujących obiektów, m.in. słynna Maczuga Herkulesa.

Zamek Pieskowa Skała

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Pieskowa Skała 50.245057, 19.778674 Zamek Pieskowa Skała

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC