pieskowa-gora-zamek Zamek Pieskowa Skała Turystyka Zamki

Zamek Pieskowa Skała

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

Osada Pieskowa Skała znajduje się na terenie Sułoszowej – dużej, liczącej prawie 6 tys. mieszkańców wsi w województwie Małopolskim. Jest znana przede wszystkim ze znajdującego się w niej zamku, jednego z kluczowych elementów systemu Orlich Gniazd który jeszcze w czasach Piastów miał chronić granice Polski. Budowla znajduje się na terenach Ojcowskiego Parku Narodowego i stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała urokliwość

Dlaczego właściwie warto odwiedzić Pieskową Skałę? Przede wszystkim dlatego, że budowla ta jest niezwykłą pamiątką kilku epok w historii naszego kraju. Pierwotnie składał się z trzech części – dolnej, górnej, i znajdującej się na niedostępnej skale nazywanej pieszczotliwie „Dorotką” trzeciej, która jednak nie zachowała się do naszych czasów.

Przeczytaj również:   Wyspa Zamkowa

Pierwsza wzmianka o budowli warownej zlokalizowanej w tym miejscu pochodzi z 1315 r. W pierwszej połowie XIV w. na polecenie Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu budowlę murowaną. W latach 1377 – 1608 rezydował tu ród Szafrańców. Pod koniec ich panowania, w XVI w. obiekt przebudowano zgodnie z renesansową modą, dobudowano również fortyfikacje bastionowe.

Obiekt został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655r, dodatkowo już w XVIII w. miał na nim miejsce pożar który dopełnił dzieła zniszczenia. Zamek został jednak odbudowany jak rezydencja Wielopolskich, kolejnego znamienitego rodu który pojawia się w jego historii. W 1850 r. kolejny pożar doprowadził do zniszczenia wysokiego zamku.

Przeczytaj również:   Parowozownia Wolsztyn

Zamek Pieskowa Skała obecnie

Obiekt przechodził z rąk do rąk aż do 1945 r. Wówczas został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 1950 – 1963 nastąpiła generalna renowacja po której obiekt stał się oddziałem muzeum na Wawelu udostępnionym do zwiedzania. Zamek w Pieskowej Skale jest wyjątkowy pod kilkoma względami, między innymi jako jedyny obiekt na szlaku Orlich Gniazd nigdy nie został całkowicie opuszczony.

Przeczytaj również:   Zamek w Lublinie

Aby dotrzeć do zamku najlepiej będzie skorzystać z własnego auta. U podnóża znajdują się dwa parkingi. Możemy również dojechać do niego busem linii prywatnej. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych interesujących obiektów, m.in. słynna Maczuga Herkulesa.

Zamek Pieskowa Skała

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Pieskowa Skała 50.245057, 19.778674 Zamek Pieskowa Skała
1 Comment
  1. […] .uaf310e79d3e1433f4a3b9d43e20c8653 { padding:0px; margin: 0; padding-top:1em!important; padding-bot… […]

Comments are closed.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce