Wygasły wulkan - ciekawe miejsca w Polsce

Wygasły wulkan w Polsce

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Natura, Turystyka
  4. /
  5. Wygasły wulkan w Polsce

Polska nie jest raczej krajem który kojarzy się z wulkanami. Na jej terenie nie ma żadnych czynnych wulkanów, jednak można znaleźć kilka wygasłych. Zdecydowanie największym z nich jest Ostrzyca Proboszczowicka ( wygasły wulkan ), a więc największe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego.

Ostrzyca Proboszczowicka, wygasły wulkan

Wzniesienie to bardzo wyraźnie odróżnia się od reszty krajobrazu. Ma kształt stożka o mocno zaznaczonym wierzchołku. Wysokość Ostrzycy Proboszczowickiej to 501 m n.p.m., wybitność natomiast wynosi 151 m. Ten wygasły wulkan nie powala może rozmiarami, jest natomiast niezwykle interesującym obiektem z przyrodniczego i geologicznego punktu widzenia. Dojście na szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej ułatwiają bazaltowe schody wraz z poręczami. Po drodze znajdują się również ławki na których można odpocząć. Podejście jest łatwe i nie sprawi najmniejszego problemu nawet osobom o słabszej kondycji, dzieciom czy ludziom starszym.

Przeczytaj również:   Zamek w Będzinie

Co czeka nas podczas wspinaczki na szczyt Otrzycy Proboszczowickiej?

Przede wszystkim fantastyczny widok na okolicę. Ze względu na to, że wzniesienie stanowi bardzo wyraźną anomalię jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, przy dobrej widoczności możemy z obserwować z niego teren nawet bardzo oddalony. W okolicach szczytu wulkanu utworzono rezerwat przyrody z siedliskami rzadkich roślin i zwierząt – miejsce to słynie między innymi z lilii złotogłów. Występują tu również rzadkie gatunki motyli i ślimaków – to prawdziwy raj dla biologów.

Przeczytaj również:   Świątynia nazistów

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Dużą atrakcję stanowi także las lipowy, który wiosną, gdy drzewa kwitną, generuje niesamowity zapach. Właśnie ze względu na doznania zapachowe najlepszym miesiącem na odwiedziny największego w Polsce wulkanu wydaje się być maj.

Po drodze znajdziemy również interesujące obiekty przyrody nieożywionej, jak chociażby unikalne gołoborza – efekt tysięcy lat erozji skał z których zbudowane jest wzniesienie.Ze względu na niecodzienny kształt Ostrzyca Proboszczowicka w czasach pogańskich była miejscem i przedmiotem kultu. Trudno się dziwić, bo wrażenie jakie wywiera oglądana z dołu jest niesamowite. Podobnie jak widok który roztacza się za szczytu.

Ostrzyca Proboszczowicka

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ostrzyca Proboszczowicka 51.055855, 15.762806 Ostrzyca Proboszczowicka

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC