Cechy psów rasowych i opis cocker spaniela i mastifa tybetańskiego

Wszystkie rasy psów są wyjątkowe i posiadają swoje własne cechy charakteru. Psy myśliwskie były hodowane z myślą o polowaniach, obecnie większość z nich wybierana jest do domów lub na posesję ze względu na ich energiczny charakter oraz alarmowanie właściciela o intruzach. Zalicza się do nich między innymi cocker spaniel. Mastif tybetański jest przedstawicielem psów stróżujących, którym nie umknie obecność żadnego obcego gościa, jednak przy właścicielach stają się one przyjazne, długo również zachowują młodość. Co można więcej powiedzieć zarówno o tych psach, jak i o pozostałych psach rasowych?

Cechy psów rasowych — charakterystyka ogólna

Wszystkie rasy psów mają swoje niepowtarzalne cechy, zarówno zewnętrzne, takie jak wygląd czy prezencja, jak i charakter. Rasy psów są podzielone przez FCI ze względu na wzorce rasy, jednak można je również zaklasyfikować pod kątem użytkowości. Przy tym podziale ras są wyróżniane psy myśliwskie, psy ratownicze, psy pasterskie, psy stróżujące, psy zaprzęgowe, psy wyścigowe, psy reprezentacyjne i do towarzystwa oraz psy hodowane w celach terapeutycznych.

Psy myśliwskie są hodowane do bezpośredniej współpracy z człowiekiem i posiadają ugodowy charakter oraz są inteligentne. Ich głównym zadaniem jest tropienie i wskazywanie zwierzyny myśliwemu, również aportują postrzałki. Psy ratownicze wyszkolone są w celu ratowania ludzkiego życia, należą do nich między innymi nowofundlandy. Psy pasterskie od pokoleń służą w celu ochrony stada przed drapieżnikami, głównie ze względu na swoją zaciętość i odpornością na różne warunki, a dodatkowo posiadają silną potrzebę pracy. Psy stróżujące mają silne poczucie obrony własnego terytorium przed drapieżnikami, są odważne i posiadają dużą siłę i wytrzymałość. Psy zaprzęgowe są psami służącymi do ciągnięcia zaprzęgów, posiadają dużą siłę fizyczną i bardzo duże pokłady energii. Psy wyścigowe posiadają zarówno instynkt łowiecki, jak i bardzo duże pokłady energii, są w stanie poruszać się na krótkich dystansach z ogromną prędkością. Psy służące w celach reprezentacyjnych są aktualnie hodowane głównie w celu towarzyszenia człowiekowi, wcześniej zwykle były psami użytkowymi. Wszystkie rasy psów posiadają własne, indywidualne cechy, jednak z pewnością każdy człowiek znajdzie rasę, która odpowiada jego wymaganiom.

Cocker spaniel — najlepszy przyjaciel aktywnej rodziny

Cocker spaniel to rasa psów myśliwskich, które obecnie są najczęściej psami towarzyszącymi ludziom w ich mieszkaniach lub domach. Są to psy energiczne, skore do zabawy i wesołe, jednak wymagają bardzo długich spacerów i długich zabaw. Jest to doskonały wybór dla sportowców lub osób, które prowadzą aktywny tryb życia, psy tej rasy są perfekcyjnym towarzystwem podczas biegania. Cechuje go również przywiązanie do rodziny, bardzo lubi dzieci i jest przyjazny w stosunku do innych psów, jeśli proces socjalizacji osobnika przebiegnie poprawnie. Jego sierść wymaga intensywnej pielęgnacji, by pozostawała miękka i lśniąca. Nie lubią zostawać same, czasami są również zbyt hałaśliwe. Są również psami, które będą alarmować właściciela o obecności intruza na posesji.

Mastif tybetański — stróż rodzinnego domu

Mastify tybetańskie są psami stróżującymi o bardzo dużych gabarytach i równie bogatym owłosieniu. Są to psy o silnym i niezależnym charakterze, które mocno przywiązują się do rodziny. Pomimo swojej samodzielności, bardzo silnie przywiązują się do swoich opiekunów, a członków rodziny traktują delikatnie, są wobec nich również bardzo cierpliwe. Są również energiczne i wesołe, nawet w dojrzałym wieku, długo zachowują dobrą kondycję. Jest to spowodowane przede wszystkim późnym dojrzewaniem przedstawicieli tej rasy, suki dojrzewają w wieku 2 lub 3 lat, a samce osiągają dojrzałość dopiero w wieku 4 lat. Pod nieobecność właścicieli, mastif tybetański będzie bronił swojego domu, jednak przy odwiedzinach gości przy obecności jego rodziny, bardzo przyjaźnie się z nimi wita. Potrzebuje ciągłego zajęcia, które będzie dla nich zajmujące i interesujące, są psami, które łatwo się nudzą i przez to mogą zdemolować zarówno dom, jak i ogród. Szkolenie mastifa tybetańskiego jest trudne, są to psy niezależne i inteligentne i niełatwo je przekonać smakołykami czy zabawkami.