Dlaczego warto mieć w swojej szafie buty trekkingowe?

Aktualnie buty trekkingowe noszą nie tylko górscy turyści. Coraz częściej pojawiają się one także na stopach miejskich przechodniów. Aktywne spędzanie czasu to świetny pomysł, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby był on bezpieczny. Dobrze dopasowany model obuwia nie przyprawi nas o bolesne odciski i pęcherze, a dodatkowo uchroni przed skręceniem stawu skokowego – co może zdarzyć się nie tylko na wymagającym, lecz także prostym terenie.

Charakterystyka butów trekkingowych

Obuwie trekkingowe jest przeznaczone do chodzenia po trudnej nawierzchni. To podstawowy element wyposażenia turysty, a także każdego, kto lubi długie spacery i piesze wycieczki np. po lesie. Niestety w trudnych warunkach zwykłe modele adidasów nie są w stanie zapewnić naszym stopom odpowiedniej ochrony. Poruszając się po wymagającej powierzchni, narażamy się na różnego rodzaju otarcia, zwichnięcia, a także złamania. Dlatego też w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup butów trekkingowych. Przykładowe modele znajdziemy pod adresem https://www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html. Warto zauważyć, w tym przypadku nie ma jednego, uniwersalnego typu obuwia, który będzie odpowiadał wszystkim użytkownikom oraz sprawdzi się na każdej nawierzchni i we wszystkich warunkach.

Buty trekkingowe – dlaczego warto?

Ze względu na trwałość, a także solidną budowę tego rodzaju obuwie nie niszczy się nawet po bardzo intensywnych górskich wędrówkach. Jeżeli jednak ktoś spędza dużo czasu na ekstremalnym podłożu to niestety “treki” nie będą służyły mu wiecznie. Choć w większości przypadków jest to zakup na wiele lat. Należy jednak pamiętać o tym, że buty trekkingowe nie należą do najtańszych produktów, przede wszystkim ze względu na swoje staranne wykonanie.

W przypadku poruszania się po wymagającej nawierzchni wystarczy jeden krok, aby zrobić sobie krzywdę. Podstawowym zadaniem butów trekkingowych jest zapobieganie upadkom oraz poślizgnięciom. Do ich produkcji wykorzystano najlepsze materiały, które chronią stopę podczas pieszych wędrówek po stromych stokach i nierównościach terenu. Specjalnie ukształtowana podeszwa amortyzuje wszystkie wstrząsy.

Kolejną ogromną zaletą tego rodzaju obuwia jest fakt, że są to niezwykle wygodne modele. Chodzi się w nich miękko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia nóg. Dodatkowo po długich i wyczerpujących wędrówkach nie bolą nas stopy, co często zdarza się w przy korzystaniu ze standardowych sportowych butów lub trampek.

Jaka wysokość cholewki?

Aktualnie wśród dostępnych na rynku produktów znajdziemy buty z niską i wysoką cholewką. Jak zatem wybrać odpowiednią wysokość? Decydując się na zakup tego rodzaju obuwia powinniśmy zastanowić się jakie szlaki w jakiej porze roku najczęściej odwiedzamy. Do turystyki rekreacyjnej wystarczą niskie modele. Jeśli jednak zamierzamy poruszać się po nierównych szlakach i rumowiskach warto zaopatrzyć się w buty z wysoką cholewką.

Jak dbać o buty trekkingowe?

W przypadku tego rodzaju obuwia niezwykle ważna jest także odpowiednia konserwacja. Właściwe dbanie z pewnością przedłuży ich żywotność. Oprócz regularnego i standardowego czyszczenia niezbędne jest także nawilżanie skóry oraz impregnacja. Błędy w pielęgnacji mogą spowodować, że buty stracą odporność na wodę. Dlatego też niezwykle ważny jest także odpowiedni środek. O szczegóły dotyczące ochrony warto zapytać sprzedawcę, który nie tylko doradzi, ale także z pewnością pomoże w wyborze odpowiednich produktów przeznaczonych do konserwacji.

Buty trekkingowe przez większość osób są kojarzone z wyjazdami w góry, a także z chodzeniem po skalistym podłożu. Choć zostały one stworzone właśnie w takim celu, to doskonale sprawdzą się zarówno podczas pieszych wycieczek i spacerów po lesie oraz w trakcie zimy w mieście. Dodatkowo dzięki swoim wodoszczelnym właściwościom stanowią świetny zamiennik dla mało wygodnych kaloszy.