Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Poznań słynie z wielu ciekawych miejsc do zwiedzania zapewniających niezwykłe atrakcje dla całej rodziny. Mnogość muzeów, zabytków, czy parków od lat zachwycała nas swoim pięknem i intrygowała ciekawą historią, jednak niedawno pojawiła się prawdziwa perła wśród nich, a jest to Muzeum Historii Ubioru na ulicy Kwiatowej.

W obecnych czasach dla dzieci muzea nie są czymś atrakcyjnym, jednak to jest wyjątkiem. Dziewczynki są przeszczęśliwe oglądając stroje dla księżniczek rodem z filmów Disney’a. Wspaniałe, zachwycające kreacje i ciekawe dodatki wzbudzają zachwyt, każdej małej księżniczki. Chłopcy natomiast z zadziwieniem oglądają ubiory swoich prapraprzodków – męskie buty, paski, szelki, gorsety, czy dodatki to tylko nieliczne z pokazywanych części garderoby. Muzeum dla całej rodziny oczywiście zadbało też o rodziców, którzy nie tylko mogą podziwiać zachwycające i przedziwne stroje, ale też szczegółowo poznać ich historię.

Niezwykle często, w Muzeum Historii Ubioru organizowane są wydarzenia po to, by w sposób tematyczny przedstawić nam najciekawsze aspekty dotyczące historycznych ubiorów. Są to prelekcje, na przykład „O ubiorach damskich w XIX wieku” – ukazujące stroje na różne okazje, takie jak strój balowy, czy sportowy, do pływania, na ślub, czy ranny spacer. Tematyczne prelekcje ułatwiają nam zrozumienie za pomocą analizy strojów, jak wyglądało życie ówczesnych ludzi, jakie mieli poglądy i przyzwyczajenia.

Kolejnym rodzajem wydarzeń w Muzeum jest zwiedzanie kuratorskie. Polega ono na oprowadzaniu gości przez specjalistę danej dziedziny, co sprawia, że nasze oglądanie strojów, nie skończy się tylko na podziwianiu ich piękna, ale przede wszystkim na poznaniu dogłębnie istotny i ciekawych szczegółów ich tworzenia, noszenia i historii. Przykładowym tematem takiego zwiedzania może być: „Moda lubi się powtarzać” (o powtarzających się trendach, czy czerpaniu z symboliki starożytnej itp.), “O ubiorach męskich w XIX wieku” (tu dowiadujemy się o tym, że nie tylko panie dbały o bogactwo i piękno strojów – te męskie były równie cenne i skomplikowane – nawet panowie nosili gorsety).

Dziś prawie każdy z nas ma niedomykającą się, wypełnioną po brzegi szafę ubrań. Nie przykładamy do nich dużej uwagi, gdyż są one powszechne, powtarzalne i nie zbyt drogie. W dziewiętnastym wieku natomiast sprawa miała się zupełnie inaczej. Każda z sukni była szyta ręcznie, zwykle na specjalne zamówienia, z najdroższych materiałów i zdobiona w wymyślny sposób. Te najpiękniejsze i najdroższe suknie były wyrazem wysokiego statusu społecznego. Tylko nieliczne kobiety mogły sobie pozwolić na posiadanie chociażby jednej takiej sukni. Posiadanie ich kilku, było niezwykłą rzadkością.

W naszym muzeum znajduje się ponad pięćdziesiąt eksponatów (w tym pokaźna kolekcja wytwornych sukien) – marzenie każdej kobiety z dziewiętnastego wieku, ale zapewne i dziś znalazło by się sporo chętnych na chociażby przymierzenie takiego dzieła. Twórcą kolekcji jest Anna Moryto. Jest to największy prywatny zbiór tego typu w Polsce. Posiada takie niezwykłe eksponaty jak: Suknia letnia z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku, suknia wieczorowa z około tysiąc osiemset osiemdziesiątego roku pochodząca z rozsławionego domu handlowego Altmana, czy zjawiskowo piękna suknia ślubna z tysiąc osiemset siedemdziesiątego dziewiątego roku (którą zapewne wiele panien młodych chciało by założyć i dziś idąc do ślubu) posiadająca zdobienia wykonane z woskowanych kwiatów pomarańczy, wykonana z satyny i jedwabnego tiulu.

Wśród zabytkowych ubiorów możemy też dostrzec kilka niezwykle cennych eksponatów, takich jak: oryginalne, piękne, skórzane buty (których prawdę mówiąc nie powstydzilibyśmy się nosić nawet i dziś), zabytkowa łyżka do butów, elementy bielizny, haczyki do guzików, a nawet czasopisma modowe (z okresu dziewiętnastego wieku) – chyba każdy jest ciekawy co zawierają.

Czasem zapominamy jak wielki wpływ ma na nas moda. Od tysiącleci ludzie tworzą ubrania zapisując za ich pomocą to, kim w danym okresie życia byli. Niezwykły kunszt przygotowywania dziewiętnastowiecznych strojów obrazuje, że ludzie przestali myśleć o wojnach, a zaczęli o pięknie, sztuce i rozwoju. Dziś w Muzeum Historii Ubioru możemy oglądać z podziwem jak ludzie rozwinęli się dzięki tworzeniu użytkowych dzieł sztuki, jakimi były dziewiętnastowieczne stroje.

Muzeum jest aktywnie wspierane przez Fundację Mundi Plumarii, która zajmuje się produkcją haftowanych naszywek dla NGO.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony muzeum xixgallery.comZamek Smoleń
Pałac w Rogalinie
Najstarsze drzewo w Polsce