Kiedy jest majówka i jak się przygotować na wyjazd?

W tym roku majówka nie wypada zbyt szczęśliwie. 1 maja to sobota, więc można zapomnieć o długim weekendzie majowym. Co prawda można ten dzień “odebrać” i przedłużyć sobie wolne, jednak nie jest to tak korzystny układ jak zdarzało się w latach poprzednich. Jednak nie wszystko stracone! Sprawdź, jak przygotować się na wypad, by mimo ograniczonego czasu był on udany.

Czy opłaca się wyjechać na majówkę?

Naszym zdaniem tak. Warto wykorzystać każdą możliwość, by oderwać się od spraw codziennych i odpocząć. Choć w tym roku nie polecamy planować wyjazdu z noclegiem, by się nie rozczarować, zachęcamy do opuszczenia domu i oddania się magii przygody. Nawet wyjazd pod miasto może być miły jeśli odpowiednio go zaplanujemy. Czasem wystarczy odrobina chęci i dobrego humoru, by zwykła wycieczka stała się niezapomniana.

Jak się przygotować do wyjazdu, by był udany

Pierwszą sprawą od której zależy powodzenie wycieczki, jest wybór miejsca, gdzie się udacie. Na jednodniowy wyjazd polecamy miejsca, które znajdują się niezbyt daleko od miejsca naszego zamieszkania. Jechanie kilka godzin do miejsca docelowego i powrót mija się z celem. Zbyt dużo czasu spędzimy w trasie, jak na tak krótką wycieczkę. Dobre będą miejsca oddalone do 200 km. Pozwoli to na komfortowy dojazd i powrót, który nie zmęczy uczestników.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ładnych miejsc mamy w otoczeniu. Na co dzień zapominamy o nich. Radzimy dobrze poszukać, bo niemal wszędzie znajdzie się coś godnego odwiedzenia. Jeśli jednak nic nie przychodzi Ci do głowy, skorzystaj z pomocy. Przejrzyj okolice na mapach i sprawdź, czy internauci nie zaznaczyli tam jakiś ciekawych, nieznanych Tobie miejsc. Możesz też przejrzeć podróżnicze fora internetowe. Nieraz można się bardzo zdziwić, poznając, jakie perełki turystyczne mamy w swoim otoczeniu.

O czym nie zapomnieć, jadąc na wycieczkę?

Wydaje się, że krótki wyjazd na majówkę nie wymaga przygotowania i może być całkowicie spontaniczny. Owszem, niektórzy lubią takie wycieczki, my jednak radzimy się przygotować, szczególnie jeśli nie podróżujecie sami, a np. z dziećmi. Dobry plan to mniej zmartwień.

O czym więc warto pamiętać, jadąc na majówkę?

  • Zaplanuj czas tak, by zdążyć wrócić na spokojnie. Skracanie wypoczynku z powodu nadchodzącej nocy nikogo nie nastroi optymistycznie. Wyjedź więc odpowiednio wcześnie, by mieć jak najwięcej czasu. Przelicz trasę wycieczki i uwzględnij, że w trakcie majówki na drogach pojawi się więcej podróżujących.
  • Zabierz prowiant. Głód, który dopadnie Cię na wyjeździe, powinien zostać zaspokojony smakołykami, które zabrałeś. Pamiętaj także o tym, że aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu wzmagają apetyt i zabierz trochę żywności na zapas.
  • Ubierz się wygodnie, by było Ci komfortowo. Zabierz z sobą nieprzemakalne okrycie wierzchnie i rozchodzone buty, które pozwolą na przyjemny spacer, zamiast uciskać i psuć wyjazd.
  • Zabierz latarkę. Mimo iż nie planujesz nocnych wycieczek, weź ze sobą źródło światła. Nie zajmie dużo miejsca, a nowoczesne modele np. latarki Mactronic, czy Ledlenser są poręczne i lekkie. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Zepsuty samochód, a może zagubienie drogi w lesie? Latarka pomoże odnaleźć drogę, albo dotrzeć do najbliższej stacji benzynowej, gdy zabraknie paliwa.

Latarki czołowe to także konieczność wtedy, gdy wybieramy się do miejsc, gdzie możemy spodziewać się ciemności. Będą niezbędne podczas zwiedzania jaskini, a także podczas wycieczek w klimacie “urban exploring”. Wieczorny spacer przed powrotem do domu także będzie bezpieczniejszy z latarką przy boku. Może ona posłużyć nie tylko do oświetlenia drogi. Modele takie jak np. latarka LED Mactronic BLACK EYE 420 posiadają dodatkowe funkcje, które mogą przydać się w kryzysowych sytuacjach. Końcówka pozwala na zbicie szyby, gdy zachodzi taka konieczność. Tryb S.O.S. pomoże natomiast w wezwaniu pomocy. Ważne, by wybrać sprawdzoną markę np. Ledlenser, Falcon Eye, Mactronic, Nitecore. Takie modele nie zawiodą nas podczas naszej wycieczki.

Wiosna to doskonały czas na wyjazdy. Nie tylko majówka. Warto skorzystać z dobrej pogody i poznać lepiej własną okolicę.