Wakacje w Meksyku

Meksyk to intrygujący kierunek na wakacje. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim meksykańska część półwyspu Jukatan, która słynie nie tylko z ciągnących się kilometrami białych plaż, ale i tajemniczych ruin pierwszych cywilizacji – Majów i Azteków, które budowały swoje miasta wzdłuż linii brzegowej. Dwutygodniowe wakacje w Meksyku mogą być wypełnione wspaniałymi atrakcjami i pięknymi widokami, a podczas nich będziecie mieć okazję poznać kulturę, historię i pyszną meksykańską kuchnię. Meksyk to także kraj, którego granice pozostają otwarte w związku ze światową pandemią koronawirusa – jeśli marzycie o tym, by chociaż na chwilę wyrwać się z Polski i wygrzać w pełnym słońcu, będzie to dla Was idealny kierunek.

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Meksyku?

Meksyk to ogromny kraj o zróżnicowanym klimacie, dlatego wiele zależy od kierunku Waszej wymarzonej podróży. Jeśli chcecie wybrać się na południe kraju, czyli na półwysep Jukatan, warto wiedzieć, że występuje tu klimat podrównikowy, charakteryzujący się wysokimi temperaturami przez cały rok i dużymi opadami, zwłaszcza podczas pory deszczowej. Na półwysep Jukatan sezon trwa od końca listopada aż do marca, co jest dużym plusem, biorąc pod uwagę pogodę jaką mamy w Polsce w tym czasie. Meksyk to dobry kierunek na spędzenie Bożego Narodzenia i Sylwestra, jednak należy taki pobyt rezerwować dużo wcześniej, by mieć pewność, że zamieszka się w najlepszym hotelu.

Polecamy rezerwować wakacje w biurach podróży, które specjalizują się w podróżach szytych na miarę i dopasują pobyt do waszych potrzeb i budżetu, np. przez biuro Planet Escape. Jeśli nie lubicie tłumów to w miesiącach lutym i marcu na Jukatanie robi się pusto. Natomiast na północy i w środku Meksyku występuje klimat zwrotnikowy, a najlepsza pora na wycieczkę przypada na miesiące marzec-kwiecień. To ważne, zwłaszcza, jeśli ktoś planuje połączyć zwiedzanie północy i południa Meksyku w trakcie jednej podróży.

Dlaczego warto jechać do Meksyku?

W Meksyku bez wątpienia można spędzić wakacje marzeń i naładować akumulatory na kolejne miesiące. Do podróży zachęca głównie pogoda i możliwość wylegiwania się na plaży i pływania w ciepłym Morzu Karaibskim – w wypadku wycieczki na półwysep Jukatan, ale i kulinaria są tu solidnym argumentem. Dania kuchni meksykańskiej chętnie adaptujemy na polskie stoły, więc spróbowanie tych przysmaków w lokalnych wersjach będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów, zarówno jeśli chodzi o street food, czyli tacosy i tortille, jak i wymyśle potrawy w eleganckich restauracjach.

W Meksyku nie brak też serwisu i usług na najwyższym poziomie, i niekoniecznie mamy tu na myśli ogromne kurorty turystyczne. Luksusowe hotele w Meksyku to butikowe pensjonaty i hacjendy z duszą! Podróżując po półwyspie Cancun naprawdę warto zatrzymać się w tradycyjnej meksykańskiej hacjendzie i wybrać się na wycieczkę po włościach. Bardzo często takie miejsca posiadają dostęp do prywatnych cenote, czyli naturalnych basenów wydrążonych w skałach, w których można pływać. W cenote woda jest krystalicznie czysta, a w jaskini panuje specyficzny mikroklimat i często porasta ją tropikalna roślinność. Na całym półwyspie basenów w jaskiniach można znaleźć mnóstwo, niektóre są dostępne publicznie, a niektóre tylko dla gości konkretnych hoteli czy też hacjend.

Kolejna sprawa to coś, o czym już wspomnieliśmy – niesamowite dziedzictwo majańskiej kultury. Ruiny po starożytnych cywilizacjach rozsiane są po całym półwyspie, a niektóre z nich są bardziej popularne i chętniej odwiedzane, tak jak np., słynne ruiny w Tulum. Natomiast na Jukatanie, oprócz Chichen Itza można znaleźć wiele innych fascynujących stanowisk archeologicznych, mniejszych i większych, np. wokół miasta Merida czy też Cancun. Jest tu co zwiedzać!

Jakie atrakcje czekają na turystów?

Zdecydowanie polecamy odkrywać Meksyk również na własną rękę i rozmawiać z lokalną ludnością. Jest to trudniejsze, zwłaszcza w bardziej turystycznych miejscach, jednak może owocować wycieczkami w mniej oczywiste kierunki czy wskazaniem ukrytej plaży. Meksykanie znani są ze swojej gościnności i ognistego temperamentu, a także kultywowaniu tradycji. Święta, takie jak Święto Zmarłych i fiesta nad grobem zmarłych zostały nawet wpisane na listę UNESCO, a synkretyzm religijny zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest niezwykle ciekawy.

Meksykańskie wierzenia, zabobony, tradycje i mieszanie różnych kultur i obrzędów to niezwykłe pole do eksplorowania i odkrywania tej kultury. Oczywiście, spędzając w Meksyku dwa tygodnie może to być trudniejsze, ale polecamy odwiedzić kilka muzeów czy galerii sztuki lub wynająć prywatnego przewodnika na jakąś wycieczkę, a na pewno doświadczenie podróży będzie zupełnie inne. Nie zmienia to jednak faktu, że jedną z największych atrakcji Meksyku są piękne plaże pokryte białym piaskiem i turkusowe ciepłe wody Morza Karaibskiego. Snorkeling, nurkowanie i liczne sporty wodne są tu dostępne dla turystów.