Mdłości podczas jazdy samochodem – choroba lokomocyjna

Zbliża się okres wakacji, a co za tym idzie wycieczki – te małe, jak i duże! Niestety, nie dla wszystkich jest to czas beztroski i samych przyjemności, podróż to dla niektórych istna udręka… Jazda samochodem, rejs statkiem czy lot samolotem wywołują nieprzyjemne dolegliwości? Złe samopoczucie, zawroty głowy, męczące nudności, a nawet wymioty, to nic innego jak choroba lokomocyjna – inaczej zwana kinetozą. Według statystyk co piąty podróżujący cierpi na chorobę lokomocyjną, a niestety najczęściej są to dzieci. Uciążliwe dolegliwości nie tylko utrudniają wyjazd, ale dodatkowo mogą skutecznie zniechęcić do podróży na wiele lat. Pocieszający jest fakt, iż w aptekach znajduje się wiele produktów i leków, które ułatwią podróżowanie i zniwelują skutki choroby, czyli najczęściej spotykane podczas jazdy: mdłości!

Jak radzić sobie z mdłościami podczas jazdy samochodem bez leków

Zanim sięgniesz po leki i inne dostępne środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej, zapoznaj się ze skutecznym środkiem zaradczym, którym jest zadbanie o komfort jazdy
i odpowiednie przygotowanie się do podróży. Osoby, które borykają się z nudnościami podczas jazdy powinny się dobrze wyspać i wypocząć, ponieważ zmęczenie nasila nieprzyjemne objawy. Ważnym aspektem jest również nasza dieta: zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku, unikanie gazowanych napoi, alkoholu jak i papierosów. Świerze i chłodne powietrze również ułatwi Ci jazdę samochodem, więc warto podróżować z włączoną klimatyzacją lub uchylonym oknem. No i jedno z najważniejszych! Jeżeli chcesz uniknąć nudności skup swoją uwagę na horyzoncie, nie na mijanych samochodach czy krajobrazach. W przypadku dzieci nie jest to już tak proste, ale może warto byłoby poświęcić czas na gry, zabawy i rozmowy, które odwrócą ich uwagę? Tak więc: zadbaj o podstawy i nie zapomnij o butelce wody!

Środki farmakologiczne w walce z mdłościami

W aptekach stacjonarnych i internetowych znajdziesz szereg produktów, które ułatwią Ci podróżowanie; począwszy od tabletek, syropów kończąc na opaskach przeciwwymiotnych, które cieszą się coraz większą popularnością.

Większość suplementów diety, które za zadanie mają zmniejszyć mdłości podczas jazdy zawierają w składzie imbir. Składnik wpływa korzystnie na procesy trawienne, zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, no i co najważniejsze, pomaga przeciwdziałać nudnościom towarzyszącym podczas podróży.

Jak pomóc dziecku w walce z mdłościami podczas jazdy samochodem

Widok męczącego się dziecka jest niezwykle przykry dla każdego rodzica, warto więc zapoznać się z ofertą apteczną, która może wesprzeć Was i Wasze dzieci w walce z nudnościami podczas jazdy samochodem… Pocieszyć nas może również fakt, iż choroba lokomocyjna ustępuje po zakończeniu podróży. Leki na kinetozę w większości wydawane są bez przypisu lekarza, więc jeżeli sytuacja wymaga ingerencji nie zwlekajcie i przygotujcie odpowiednie preparaty.

Dla dzieci, które mają problemy z przełykaniem tabletek istnieje suplement diety w formie syropu – Lokomotiv. W składzie znajduje się wyciąg z kłącza imbiru, który zmniejsza dyskomfort podczas jazdy samochodem. Wybór w przypadku tabletek lub drażetek jest większy: Lokomotiv, Lokomarin, lek Aviomarin i lek homeopatyczny Cocculine. Jeżeli Wasze pociechy lubią słodkości może warto zastanowić się nad lizakiem o smaku porzeczkowym Spoko-Loko? Form suplementów jak i leków, które mogą wesprzeć Was w walce z nudnościami podczas podróży jest sporo, więc każdy rodzic powinien znaleźć preparat odpowiedni dla swojej pociechy. Leki na chorobę lokomocyjną powinny być podawane profilaktycznie, zaleca się stosowanie pół godziny przed planowanym wyjazdem.

Leczenie objawów choroby lokomocyjnej u dorosłych

Według najnowszych doniesień choroba lokomocyjna i jej nieprzyjemne objawy najczęściej dotykają dzieci, jednakże nie zawsze – problem dotyczy również dorosłych. Imbir w tabletkach
i szereg innych preparatów powinien złagodzić dyskomfort i uczucie mdłości podczas jazdy, lecz jeśli środki wydawane bez recepty nie przynoszą rezultatu a podróż jest utrapieniem skonsultuj się z lekarzem, który wdroży specjalistyczne leczenie (zastrzyki, leki przeciwwymiotne).

Opaska na mdłości dla dzieci i dorosłych

Jeżeli nie chcesz interweniować środkami farmakologicznymi, a potrzebujesz wsparcia w walce z nudnościami podczas jazdy samochodem możesz skorzystać z produktu, który cieszy się coraz większą popularnością – opaski na mdłości Sea-Band! Według badań opaska nakładana na nadgarstek zmniejsza objawy choroby lokomocyjnej u dzieci, jak i u dorosłych Zapewne zastanawiasz się nad tym jak to możliwe? Skuteczność Sea-Band opiera się na tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia wykorzystywanej od tysięcy lat – akupresurze!

Podsumowując! Po pierwsze: komfort jazdy – nie zapominaj o tym. W razie gdyby męczące nudności nie dawały za wygraną skorzystaj z preparatów, które mogą Ci pomóc.

Autor: mgr farm. Aleksander Wojtala (i-Apteka.pl)