Nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich

Kwiaty, bez względu na to, czy są jednoroczne, czy też wieloletnie, cieszą nasze oczy, stanowią ozdobę ogrodu, balkonu i domowych parapetów. Ich hodowla, nie zawsze jest jednak taka prosta. Jak wybrać odpowiednie nasiona kwiatów ozdobnych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nasiona kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne – poza bylinami, krzewami i drzewami – są odrębną grupą roślin, które na pewno powinny się znajdować w każdym z ogrodów, ponieważ mogą obficie i długo kwitnąć, jak również nadają się bardzo dobrze celem obsadzenia skrzynek na tarasach albo balkonach, donic oraz rabat. Ponadto kwiaty jednoroczne, są proste w uprawie i sprawdzają się wspaniale w roli kwiatów ciętych do wazonu.

Rośliny jednoroczne, zaliczane są do grupy ozdobnych roślin zielonych, które od bylin różnią się tym, iż całość ich cyklu rozwojowego przebiega w przeciągu pojedynczego wegetacyjnego sezonu. Nasiona kwiatów jednorocznych, można nabyć w specjalistycznych ogrodniczych sklepach, a nawet i w marketach począwszy od lutego, a czasami nawet i od połowy stycznia. Każdego roku, pojawiają się w sklepach nasiona kwiatów jednorocznych nowych odmian.

Wybrane gatunki nasion kwiatów ogrodowych, które pochodzą z tropikalnych obszarów, w naszym kraju uprawia się jako jednoroczne, zaś na obszarach naturalnego występowania, należą do bylin. Jednoroczne kwiaty w nasionach, mogą być wysiewane prosto do ziemi, niemniej jednak w wypadku wybranych gatunków, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie rozsad.

Tanie nasiona kwiatów jednorocznych uprawianych z siewu do gleby

Nasiona jednorocznych kwiatów, zwykle są bardzo tanie. Należy najczęściej wysiewać je prosto do gruntu, zaś termin siewu zależny będzie od wrażliwości danych siewek na niższe temperatury oraz do terminu kwitnienia.

Wybrane nasiona jednorocznych roślin, mogą być wysiewane jeszcze na jesieni, za sprawą czego rośliny będą wcześniej kwitły na wiosnę. Niewielkie rośliny na jesień, trzeba przykrywać za pomocą gałązek iglastych roślin, żeby odpowiednio zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami.

Rośliny jednoroczne siane prosto do gruntu

Wcześniejsze wysiewanie nasion jednorocznych kwiatów, ma sporo plusów:

  • zużywamy mniejszą ilość nasion – z siewu do tacek albo doniczek, można wykorzystać każdą siewke,
  • przyspieszamy proces kwitnienia – rośliny sadzone w maju do gruntu, mają już spore rozmiary i mogą zakwitną o miesiąc albo dwa miesiące wcześniej, aniżeli siane prosto do gleby,
  • wytwarzając własne rozsady, możemy mieć pełną kontrolę nad tym, co wschodzi, co zaś nie i mamy szansę dokładnego zaplanowania, co zostanie gdzie posadzone w naszym ogrodzie. Nie trzeba się obawiać o wymieszanie się ze sobą kwiatów na rabatach albo kłopoty z ewentualnym wykiełkowaniem z uwagi na niskie temperatury.

Jak wybrać kwiaty ogrodowe wieloletnie?

Jeśli przyjdzie nam wybrać nasiona kwiatów wieloletnich, musimy brać pod uwagę nie tylko swoje upodobania względem ich wyglądu, ale też warunki panujące w wybranych częściach naszego ogrodu.

W przypadku kwiatów wieloletnich z nasion, istotny jest także czas. Zanim wysiejemy wymagające sporej uwagi rośliny, lepiej się zastanowić, czy będziemy mogli poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.

Obecność wymagających, trudnych roślin w ogrodzie może przyczyniać się do tego, iż nie uzyskamy pożądanych rezultatów i nie będzie nam dane czerpanie radości z kwitnącego ogrodu. Co musimy więc zrobić, żeby móc uzyskać przepiękne efekty własnych prac ogrodniczych?

Najistotniejsze w tym przypadku, będzie właściwe dobranie nasion. Już po odbyciu pierwszej spośród wizyt w specjalistycznych sklepie ogrodniczym, będziemy mieli szansę zauważyć, iż nasiona kwiatów mogą się różnić między sobą pod względem wielkości, ale również kształtu. Jak możemy poddać sprawdzeniu, które spośród nich odznaczają je wysoką jakością i w związku z tym, mogą wyrosnąć na przepiękne rośliny, które będą ozdabiały nasz ogród?

Pomimo tego, iż nasiona mogą odróżniać cechy fizyczne, takie jak rozmiar czy kształt, to ich najwyższą jakość możemy szybko rozpoznać na podstawie także ich wyglądu zewnętrznego.

Wysokiej jakości, zdrowe nasiona, posiadają pewne cechy uniwersalne. To, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, to ich kolor.

Nasiona, którymi będziemy bezpośrednio zainteresowani, posiadają jednolitą kolorystykę, nie wykazują oznak pleśni, zaś pośród nasion takiego samego gatunku – mają podobne wymiary. Zdrowie nasion, można poznać po ich strukturze. Te w pełni zdrowe, nie będą się ze sobą sklejały, są suche i nie kruszą się.

Nasiona kwiatów – sklep internetowy

Wysokiej jakości nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich, znajdziemy wyłącznie w sprawdzonych sklepach. Można to zrobić nie tylko stacjonarnie, ale również w sklepie internetowym, jak chociażby na stronie Podkarpackie Sady, gdzie mamy spory wybór tego typu produktów. Zakup nasion przez internet jest do tego bardzo wygodny, bowiem zamówione nasiona możemy otrzymać wprost pod drzwi własnego domu.