słowienia wyprawy rowerowe

Słowenia – wyprawy rowerowe

Słowenia sprzyja rowerzystom. Naturalne i niezwykle malownicze środowisko gwarantuje zarówno wymagające górskie ścieżki dla profesjonalistów, jak i lekkie, rekreacyjne trasy dla rodzin z dziećmi. Sprzyjający, śródziemnomorski klimat sprawia, że jazda rowerem w Słowenii jest przyjemna przez cały rok. Niewątpliwe walory przyrodnicze kraju dodatkowo uzupełnia mnóstwo unikatowych zabytków i miejsc historycznych – wiele z nich wciąż nieodkrytych dla masowej turystyki, wręcz dzikich ale zawsze absolutnie wyjątkowych.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Słowenii

Na hasło Słowenia, bardziej doświadczonym rowerzystom od razu przychodzi na myśl Maribor, pamiętna trasa DH oraz rozgrywany na niej Puchar Świata. Bike Park Pohorje to jednak nie jedyne miejsce, na które warto zwrócić uwagę jadąc na Bałkany. Duża dostępność tras rowerowych i atrakcji to bardzo istotny czynnik w ofercie turystycznej Słowenii, która pod tym względem ma się czym pochwalić.

Jedne z najpiękniejszych tras rowerowych w Słowenii to:

  • Tolmin-Kobarid – teren nazywany przez miejscowych zieloną krainą oferuje aż 2271 km tras rowerowych, które przebiegają m.in. przez widowiskowy Park Narodowy Triglav.
  • Bovec – 395 km tras rowerowych rozciągających się przez malownicze doliny, często postrzegane jako najpiękniejsze tereny Słowenii. Można tutaj znaleźć ścieżki dla rodzin, które przebiegają wzdłuż rzek i lasów. Atrakcje dostosowane są zarówno do początkujących rowerzystów, jak i dla wyczynowców.
  • Bled – trasy w tych okolicach dedykowane są przede wszystkim doświadczonym rowerzystom, którzy pragnąc czerpać przyjemność nie tylko z jazdy, ale również z uroków lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
  • Idrija i Cerkno – trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, o łącznej długości 326 km. Można tutaj znaleźć zarówno ścieżki rekreacyjne, jak i znacznie bardziej wymagające trasy rowerowe o różnym stopniu trudności.
  • Zreče – Rogla – to bez wątpienia rowerowy raj w Słowenii. Dysponuje 214 km oznakowanych tras rowerowych, które wspierane są przez nowoczesny system nawigacji satelitarnej. Ponadto można tutaj skorzystać z usług przewodników pomagających w odkrywaniu etnologicznych walorów miejscowej kultury.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Pobyt na Słowenii to nie tylko nieskażona przyroda i tajemnicze jaskinie oraz rezerwaty. To również majestatyczne góry oraz wzniesienia. Warto zatem zadbać o kondycję na kilka miesięcy przed wyjazdem. Choć nie brakuje łatwych podjazdów dla najmłodszych, aby w pełni czerpać ze słoweńskich tras, należy przygotować swój organizm do pracy. Kultura jazdy na rowerze w Słowenii jest bardzo wysoka, a infrastruktura świetnie przygotowana. Z pewnością każdy wielbiciel dwóch kółek znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie bez względu na upodobania czy możliwości fizyczne.

Problem z nadbagażem? W sklepie InterSport możesz kupić najwyższej jakości sprzęt już będąc na miejscu.