Co robić w Bukowinie Tatrzańskiej? Twój plan wycieczki po Podhalu.

Szukasz miejsca z olśniewającymi górskimi widokami? Uwielbiasz narciarstwo i snowboard? A może chciałbyś jeździć konno po górach? W tym przypadku musisz odwiedzić bajeczną Bukowinę Tatrzańską. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co czeka na Ciebie w tym górskim kurorcie.

Jeśli jesteś fanem polskich gór i nie wyobrażasz sobie roku bez odwiedzenia rodzimych szlaków, do swojej wyjazdowej listy musisz dołączyć Bukowinę Tatrzańską. Lokalizacja miasta, łącząca tereny Polski i Słowacji obejmuje najbardziej malownicze tereny Tatr. Co możesz robić w tej urokliwej podhalańskiej miejscowości? Przedstawiamy propozycje portalu Noclegowo.pl na plan wycieczki szlakami Bukowiny Tatrzańskiej.

1. Przesiąknij góralskim folklorem.

W pobliżu Bukowiny, w Jurgowie możesz odwiedzić Zagrodę Sołtysów – mały, malowniczy skansen. Chata należała do niezamożnej rodziny. Sąsiedztwo gór i surowy klimat niekorzystnie wpływały na uprawę roślin i hodowlę zwierząt, a głównym źródłem utrzymania było stado owiec, które wypasano na pobliskich łąkach. Dzisiaj także można poczuć namiastkę klimatu tamtych czasów za sprawą oryginalnego wystroju i eksponatów obrazujących przedmioty codziennego użytku, a nawet przeszywającego chatę zimna. W budynku, mimo uszczelniania mchem panuje chłód. Możesz wczuć się w klimat i góralski folklor dzięki Przewodnikom, którzy oprowadzą Cię po chacie i opowiedzą, jak radziła sobie rodzina, gdzie spali i jak jedli. Kolejnym miejscem, w którym zaznasz podhalańskiego klimatu jest Bukowiańskie Centrum Kultury. Jeśli marzyłeś o znalezieniu się wśród warkoczy, ciupag i przaśnych dźwięków muzyki, w Domu Ludowym będziesz mógł spełnić swoje pragnienie. Wybierz się na koncert góralskiej muzyki na żywo, przedstawienie, sztukę teatralną, występ zespołu regionalnego. Oprócz spotkań z podhalańską kulturą na żywo, możesz nauczyć się tu ginących zawodów – malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Oryginalne stroje, tańce z ciupagami, gwara, ludowa muzyka – każdy powinien choć raz zobaczyć, jakie tradycje królują na południu Polski.

2. Podziwiaj Podhale z końskiego grzbietu.

W Bukowinie możesz skorzystać z licznych szkół jeździeckich, które oferują przejażdżki malowniczymi tatrzańskimi trasami zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Konie, góry i niezmącona natura to magnetyzujące połączenie, którego zdecydowanie nie zapomnisz! Taka przygoda w siodle to świetny sposób na wyjątkowe wspomnienia z wyjazdu w góry. Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej to kilkanaście koni odbywających rajdy i wycieczki konne oraz świetna lokalizacja, zaraz przy granicy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. To połączenie gwarantuje bajeczne wspomnienia.

3. Skuś się na zimowe szaleństwo na skuterach śnieżnych.

Oprócz nart i snowboardu, możesz spróbować również przejażdżki skuterem śnieżnym. Przenieś się w klimaty niczym z koła podbiegunowego i mknij przez górskie tereny Bukowiny na skuterze. Możesz zdecydować się na dzienne zwiedzanie szlaków, lub wyruszyć po zmroku, aby podziwiać gwiaździste niebo. Wycieczki zwieńczane są klimatycznym ogniskiem i regionalnymi potrawami. Dzieci również mogą wyruszyć na śnieżną wyprawę specjalnymi, krótszymi trasami, które są maksymalnie bezpieczne. Musisz spróbować! Wybierając się do Bukowiny Tatrzańskiej na zimowe szaleństwo, nie możesz zapomnieć także o kultowych ośrodkach narciarskich, takich jak Rusin-SKI, Olczań-SKI, czy wyciąg narciarski Ufo. Rodzinne ośrodki narciarskie z widokiem na Tatry, Gorce i Babią Górę to bezbłędny pomysł na ferie, który nigdy nie wyjdzie z mody.

4. Wysłuchaj Sabałowych Bajań.

To dość niesamowite, że już od 1967 roku można uczestniczyć w pielęgnowaniu na Podhalu tradycji przekazywania opowieści, miłości do tańca, śpiewu i tradycyjnej muzyki góralskiej. Te pierwiastki znajdziesz na Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych – Sabałowych Bajaniach. Wystawy i kiermasze sztuki ludowej, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie i występy zespołów regionalnych, a także impreza plenerowa Sabałowa Noc – to klimat nie do podrobienia. Wybierając się do Bukowiny w sierpniu, nie może Cię zabraknąć na tym kultowym wydarzeniu.

5. Zaznaj relaksu w Termach Bukovina.

Czołowy resort Podhala i perełka miasta, jaką są Termy Bukovina, to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. To największy kompleks basenów geotermalnych w Polsce. Czy można znaleźć lepsze miejsce na lecznicze kąpiele niż skraj Tatrzańskiego Parku Narodowego? Woda wydobywana z zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu, z głębokości 2,4 km posiadając unikalny skład mikroelementów zdecydowanie pomoże Ci się zrelaksować. Dodatkowo, nieziemskiego odprężenia zaznasz za sprawą szerokiej oferty masaży i zabiegów w Centrum SPA & Wellness Bukoviny. Masaż cynamonowy, kokosowy, ajurwedyjski, a może zbójnicki? Sam wybierz i ciesz się niebywałym relaksem z widokiem na Tatry.

Zainspirowany? Odwiedź Bukowinę Tatrzańską i zaznaj folkloru, olśniewających widoków, szalonych zimowych atrakcji oraz dozy relaksu.