Ubezpieczenie wakacyjne – bądź gotowy na wszelkie ewentualności

O ile wybór miejsca idealnego na odpoczynek to oczywiście kwestia indywidualnego gustu oraz oczekiwań pod kątem wrażeń oraz warunków podczas wyjazdu, o tyle bezpieczeństwo i własny komfort psychiczny zawsze powinny stanowić nieodłączny element planowania podróży. Dlatego też dziś nieco bliżej przyjrzymy się kwestii ubezpieczenia wakacyjnego i wskażemy co przemawia na korzyść jego wykupienia.

Ubezpieczenie wakacyjne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

To nieprawda, że ubezpieczenie wakacyjne jest przydatne jedynie wówczas, gdy planujemy ekstremalną podróż taką, jak chociażby wspinaczka na jeden z najwyższych szczytów świata – Mount Everest, czy też wyjazd do amazońskiej dżungli. Choć oczywiście nikt nie wyjeżdża na wakacje z myślą o chorobie czy też ewentualnym wypadku, to jednakowoż warto być przygotowanym na najbardziej nieoczekiwane sytuacje i wykorzystać możliwość w pełni kompleksowej usługi w trosce nie tylko o własne zdrowie, ale również najbliższych osób.

Ubezpieczenie podróżne, a karta EKUZ

Jak podkreślają eksperci z towarzystwa ubezpieczeniowego, argumentem przemawiającym na korzyść ubezpieczenia wyjazdowego jest bez wątpienia fakt, że tego typu usługa oferuje znacznie więcej możliwości niż ciesząca się popularnością Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która refunduje tylko wybrane świadczenia medyczne wyłącznie na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Ponadto z „przywilejów” jakie gwarantuje EKUZ można korzystać jedynie w placówkach publicznych, a w zakres dostępnych usług wchodzi jedynie pomoc medyczna.

Z kolei ubezpieczenie na podróż obowiązuje nie tylko na terenie UE, ale wszędzie tam gdzie akurat wyruszysz na wakacje. Ponadto pokrywa ono koszty leczenia w prywatnych placówkach, refunduje wszelkie koszty podjętego leczenia oraz zapewnia bogaty wachlarz usług związanych z ochroną podczas podróży.

Ubezpieczenie podróżne: transport medyczny do kraju

Czy wiesz, że polisa której dzienny koszt wynosi zaledwie 6-10 złotych umożliwia Ci skorzystanie z w pełni kompleksowych usług w przypadku wypadku?

Doskonałym przykładem będzie chociażby złamanie nogi podczas popisów narciarskich na stoku – wówczas nie tylko możesz liczyć na szybką i skuteczną pomoc w prywatnej placówce medycznej, ale również pomoc przy wszelkiego typu komplikacjach związanych z urazem jak np. właśnie powrót do kraju. Nierzadko bowiem się zdarza, że na skutek niektórych urazów konieczne jest wykupienie dwóch miejsc w samolocie, przelot w pozycji leżącej, a nawet powrót karetką do kraju (oczywiście w asyście przeszkolonego personelu medycznego).

O ile powrót do domu kartką np. z wczasów w Austrii nie byłby zbyt horrendalną kwotą (choć wciąż wysoką), o tyle konieczność skorzystania z możliwości przejazdu specjalnym ambulansem lotniczym, czy też samolotem w pozycji leżącej, to koszt sięgający rzędu 16 000 – tysięcy złotych! Jeśli więc zdecydujesz się na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą to właśnie na ubezpieczycielu będzie ciążyć konieczność poniesienia kosztów w ramach kwoty gwarantowanej przez daną polisę.

Ubezpieczenie na wakacje, a wyrządzone szkody

Dobra wiadomość dla wszystkich osób rozważających wykupienie ubezpieczenia turystycznego online: Większość dobrych towarzystw ubezpieczeniowych w ubezpieczeniu podróżnym gwarantuje również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli najprościej mówiąc OC. Jeśli więc przypadkiem przytrzemy komuś lakier samochodowy wyjeżdżając z parkingu, wpadniemy na kogoś na stoku narciarskim, czy też nasz mały artysta zrobi coś kompletnie nieprzewidywalnego, wówczas nie musimy się martwić o dodatkowe koszty. Wszelkie należności związane z niespodziewanymi zdarzeniami zostaną nam bowiem zwrócone po powrocie do kraju.

Trasy narciarskie w Val di Sole - dolina Włoska

A jak assistance – ubezpieczenie wakacyjne

Problemy z samochodem? Brak osób, które porozumiewają się w języku angielskim na poziome komunikatywnym? Trudności z uzyskaniem określonych informacji? Dzięki pakietowi assistance wchodzącym w zakres ubezpieczenia wyjazdowego, który oferują wszystkie godne uwagi towarzystwa ubezpieczeniowe zapomnisz o jakichkolwiek komplikacjach i rujnującym urlop stresie. Uwaga! Decydując się na zakup danego ubezpieczenia turystycznego należy zwrócić szczególną uwagę na formę assistance, jaką zapewnia ubezpieczyciel, gdyż w niektórych przypadkach można liczyć na bardziej rozbudowaną usługę (w skład której wchodzi np. gwarancja załatwienia auta zastępczego na czas naprawy), a w innych wprost przeciwnie.

Wakacje w górach? Nie obejdzie się bez polisy turystycznej

Uwaga miłośnicy górskich wycieczek! Fakt, że w Polsce działania ratownicze podejmowane przez GOPR są bezpłatne dla osoby, która zgłasza prośbę o specjalistyczną pomoc medyczną jest bezpłatna nie znaczy, że w innych krajach zasada ta również obowiązuje.

Jeśli więc ewentualny nieszczęśliwy wypadek na wysokościach wydarzy się nam w Czechach, Austrii, na Słowacji, czy też w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, wówczas za akcję ratowniczą płaci nie kto inny, jak poszkodowany. Dlatego też mając na względzie fakt, że koszty wylotu w góry helikoptera sięgają rzędu kilku tysięcy warto zawczasu zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wyjazd w góry, czy na narty.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – kwestia NNW

Za wykupieniem ubezpieczenia na podróż bez wątpienia przemawia również kwestia dotycząca rehabilitacji po wypadku, który przydarzył się za granicą. Każde złamanie nogi, ręki, czy innej części ciała wymaga bowiem nie tylko natychmiastowej pomocy, ale również skutecznej rehabilitacji, dzięki której osoba poszkodowana będzie w stanie wrócić do stanu zdrowia sprzed wypadku.

Wykupując przed wyjazdem ubezpieczenie wakacyjne wraz z pakietem NNW (ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków) nie musimy martwić się o koszty związane z rehabilitacją po powrocie do kraju, gdyż pokryje je ubezpieczyciel, a ponadto będziemy mogli bez większych problemów ubiegać się o odszkodowanie od uszczerbku na zdrowiu.

Zaginiony bagaż? Ubezpieczenie turystyczne

Niestety nierzadko zdarza się, że wakacyjna podróż zaczyna (bądź kończy) się niezbyt miłym akcentem w postaci zagubienia przez linie lotnicze bagażu, w którym znajdują się wszelkie niezbędne rzeczy, ubrania, kosmetyki, akcesoria oraz nowoczesne sprzęty elektroniczne. Jest to bez wątpienia stresująca sytuacja dla podróżujących, którzy w obliczu takiej sytuacji muszą przygotować się na wyprawę do sklepu w celu zakupienia najbardziej niezbędnych akcesoriów, które zastąpią zestaw zabrany z domu.

W tym przypadku ubezpieczenie wakacyjne również oszczędza nieco stresu, gdyż polisa turystyczna zapewnia środki na zakup tymczasowych zamienników, a zdenerwowany turysta może domagać się odszkodowania za kłopoty, z którymi przyszło mu się zmierzyć nie z własnej winy.