Paryż w 4 dni – poznaj najpiękniejsze zabytki „miasta miłości”

Paryż zajął trzecie miejsce, wśród najczęściej odwiedzanych miast 2018 roku [1]. Jego historyczne tło i znajdujące się w nim zabytki imponują turystom na całym świecie, nieoficjalnie otrzymując miano „miasta miłości” lub „stolicy branży fashion”.

Paryż zajął trzecie miejsce, wśród najczęściej odwiedzanych miast 2018 roku [1]. Jego historyczne tło i znajdujące się w nim zabytki imponują turystom na całym świecie, nieoficjalnie otrzymując miano „miasta miłości” lub „stolicy branży fashion”.

Jeśli to słynne miejsce jest na Twojej podróżniczej liście – koniecznie zapoznaj się z naszym przykładowym 4-dniowym planem zwiedzania.

Dzięki niemu będziesz miał szansę odwiedzić największe atrakcje miasta, zbudować wspomnienia i poznać odmienne zwyczaje.

Poniższy plan powstał na bazie wycieczki typu City Break „Paryż”, którą znajdziesz w biuro podróży ITAKA.

Dzień 1: Sztuka na wyciągnięcie ręki – dzień w Luwrze

Wśród obowiązkowych punktów na mapie znajduje się malowniczy, powstały w 1793 roku, Luwr. Musée du Louvre jest dawnym pałacem królewskim, który współcześnie przekształcono na najsłynniejsze europejskie muzeum sztuki. Jego imponująca powierzchnia (ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych) klasyfikuje go na liście największych muzeów na świecie. To głównie dzięki niemu Paryż uznawany jest za stolicę kreatywnych dusz i miłośników rzemiosła. Obecnie szacuje się, że w alejkach Luwru znajdziemy ponad 350 000 dzieł sztuki.

Luwr znajduje się na rue de Rivoli – niedaleko prawego brzegu Sekwany. Aż trudno uwierzyć, że pierwotnie w budynku znajdowało się zaledwie 500 obrazów. Na skutek rosnącej popularności, kolekcja rozrosła się, m.in. o takie słynne dzieła, jak Wenus z Milo czy Mona Lisa Leonarda da Vinci. W 2008 roku w budynku utworzono sekcje Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźb, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.

Porada I: Cena biletów uzależniona jest od m.in. czasu wstępu, wieku turystów, obecności przewodnika, liczebności grupy, pakietów obejmujących inne atrakcje. Obecnie, ze względu na nowe restrykcje i obostrzenia, należy przed wejściem przedstawić ważny Unijny Certyfikat Covid.

Dzień 2: Wieża, Młyn i wzgórze

Mówiąc o Paryżu, nie można pominąć ikonicznej wieży Eiffla, która stała się symbolem miasta. Kontrowersyjna budowla krytykowana jest przez lokalną społeczność, podczas gdy w oczach turystów jest obowiązkowym punktem na paryskiej mapie.

Wieża, w momencie powstawania, była najwyższą budowlą na świecie (obecnie zajmuje 12. miejsce, mierząc 324 metry). Jej historia sięga 1889 roku, kiedy to zbudowano ją specjalnie na paryską, światową wystawę. Pierwotnie miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej, demonstrując przy tym najwyższy poziom wiedzy inżynierskiej i potęgi gospodarczej. Docelowo, po 20 latach, konstrukcja miała zostać rozebrana, ale Gustave Eiffel nie zgodził się na takie poczynania, zakładając na wieży laboratorium aerodynamiczne. Po I wojnie światowej wieża stała się obiektem militarnym, na stale zapisując się w historii miasta. Zachowana do dziś budowla ugościła już ponad 200 milionów turystów [2], którzy po wjechaniu na poszczególne piętra, zachwycają się malowniczym widokiem stolicy Francji.

Po sfotografowaniu wieży i odpoczynku na okolicznych skwerkach, przyszła pora na wycieczkę metrem do historycznej dzielnicy Paryża – Montmartre.

Położona na wzgórzu XVIII dzielnica, zachwyca starymi kamienicami, krętymi uliczkami i ostro wnoszącymi się alejkami. Niegdyś owa dzielnica była centrum rozrywki i miejscem spotkań artystycznej bohemy. Dziś, niemalże w całości, została podporządkowana turystom, którzy chętnie odwiedzają atrakcje, takie jak:

  • Place du Teatre – plac niedaleko Sacré-Cœur, na którym malarze i lokalni artyści tworzą portrety i krajobrazy,
  • Bazylika Sacré-Cœur – Bazylika Najświętszego Serca, położona na szczycie dzielnicy Montmartre. W wieży znajduje się najcięższy francuski dzwon Savoyarde, którego serce waży około 500 kg,
  • Funikular, czyli kolejka linowo-terenowa przewożąca turystów w górę i w dół głównego wzniesienia.

Porada II: ceny biletów do Bazyliki uzależnione są od np. obecności przewodnika. Koszt biletu na jedną osobę nie przekracza 20 euro.

Na koniec warto odwiedzić Plac Pigalle i dzielnicę czerwonych latarni. Słynny i znany miłośnikom przygód Borewicza plac był miejscem spotkań bohemy i awangardy artystycznej. Legenda głosi, że to w tych rejonach uwielbiał spacerować Picasso czy Hemingway.

Współcześnie, plac i okoliczne alejki są symbolem erotyzmu, a główną, wyróżniającą się atrakcją jest Moulin Rouge („Czerwony Młyn”) – music-hall i kabaret. Historia głosi, że to w tym miejscu, w 1889 roku, podczas balu studentów Akademii Sztuk Pięknych, jedna ze studentek wykonała pierwszy w historii striptiz. Skandal był na tyle duży, że kobietę zatrzymano i aresztowano, na skutek czego tłum strajkujących mieszkańców stworzył zamieszki, w których zginęły 2 osoby.

Porada III: do dziś w Czerwonym Młynie odbywają się spektakle (głównie w godzinach wieczornych i nocnych), a bilety wstępu kosztują nawet powyżej 200 euro.

Dzień 3: Katedry i kościoły

Czas na trzeci dzień aktywnego zwiedzania paryskich dzielnic. Z samego rana warto udać się do Kościoła Świętego Seweryna – późnogotyckiej budowli powstałej na cześć pustelnika żyjącego w VI wieku. Kościół znajduje się na lewym brzegu Sekwany, a jego największą atrakcją jest odlany w 1412 roku dzwon oraz obraz Walentego Wańkowicza, który głosi: “O Pani! Ku ratunkowi naszemu pośpiesz się”.

Na mapie paryskich kościołów i katedr nie może zabraknąć Notre Dame – gotyckiej archikatedry powstałej w latach 1163–1345. Ta majestatyczna budowla powstała w miejscu śmierci św. Dionizego – lokalnego, owianego legendą męczennika. Katedra wyróżnia się 5 nawami, 35 m wysokością, w swoim najwyższym punkcie sklepienia, kolorowymi witrażami i portalami, które zapierają dech w piersi. Pomimo pożaru w 2019 roku, Notre Dame nadal zachwyca. Trzeba jednak pamiętaj, że wnętrze katedry jest zamknięte dla turystów, w związku z czym budowlę można podziwiać jedynie z zewnątrz.

Wracając do hotelu warto odwiedzić także Dzielnicę Łacińską – uniwersytecką część miasta, w której znajdziesz m.in. Sorbonę, Panteon i Plac Luksemburski.

Dzień 4: Polskie akcenty i… więcej sztuki

Na liście ostatnich atrakcji, które warto zobaczyć przed wylotem, jest słynny Łuk Triumfalny, o którym pisał Jan Lechoń: Patrz, kiedy w górze się rozrasta. Blask niby zorzy borealnej. I wszystkie światła tego miasta. Pod Łuk wpływają Tryumfalny.”

Ten monumentalny pomnik znajduje się na placu Charles’a de Gaulle’a, w zachodniej części Pól Elizejskich. Powstały w XIX wieku łuk upamiętnia tych, którzy polegli za Francję podczas wojen napoleońskich i rewolucji francuskiej. Ogromny monument (prawie 50 m wysokości) zachwyca scenami upamiętniającymi ważne wydarzenia rewolucji. Wśród ponad 600 nazwisk wiodących generałów i marszałków, wyróżniono aż 7 Polaków, a wśród 158 bitew, wspomniano o 5, które odbyły się na terenie Polski.

Niedaleko Łuku znajdują się już wspomniane Pola Elizejskie – reprezentacyjna część miasta, zachwycająca licznymi restauracjami, barami i kawiarenkami.

Na koniec warto również wstąpić do Musée d’Orsay – paryskiego muzeum, znajdującego się po lewej stronie Sekwany. Wśród licznych, umieszczonych w nim zbiorów, zdecydowanie dominuje sztuka francuska obejmująca lata 1848-1918. Miejsce to zachwyci zwłaszcza wielbicieli impresjonizmu – głównie twórczości Moneta i Maneta.

Porada IV: do muzeum najłatwiej dostać się metrem, wysiadając na stacji Solférino.

Jeśli perspektywa aktywnego, dłuższego weekendu wydaje ci się atrakcyjna – zobacz ofertę ITAKA, w której znajdziesz szeroką ofertę wycieczek City Break. W programie, oprócz powyższych atrakcji, uwzględniono wiele innych, kultowych miejsc, dzięki którym zakochasz się we francuskiej stolicy.

Paryż to także doskonałe miejsce do świętowania Nowego Roku. Jeśli chcesz przywitać 2022 w tak pięknym miejscu, zanim kupisz kupisz bilety lotnicze, przyjrzyj się aplikacji ITAKA i dodaj “Sylwestrowy Paryż” do ulubionych. Wznieś już niedługo toast za swoje noworoczne postanowienia, patrząc w oddali na oświetloną wieżę Eiffla!

[1] Top 20 miast najchętniej odwiedzanych przez turystów w 2018 roku, Business Insider, 13 października 2018 [dostęp 2019-06-23] (pol.).

[2] Nieugięta królowa Paryża, Rzeczpospolita, 23.04.2009 r.