Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem

Wcześniejsze zaplanowanie trasy pozwoli Ci uniknąć straty czasu i niepotrzebnych objazdów. Powinieneś również zdecydować, ile dni chcesz spędzić na rowerze, ponieważ wpłynie to na ilość ubrań i innych przedmiotów, które musisz spakować na swoją podróż. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę, zaleca się zabranie dodatkowej pary ubrań na wypadek, gdyby coś się stało podczas jazdy lub gdyby wystąpił deszcz.

Przed wyruszeniem w drogę należy dobrze rozplanować noclegi na trasie. W przypadku nocowania w wielu miejscach dobrze jest się upewnić czy dane lokale mają wolne kwatery w terminach planowanej wycieczki. Podczas decydowania się na dane miejsce zwróć uwagę, jakie są udogodnienia dla rowerzystów. Obecnie sporo baz noclegowych posiada rozbudowane stacje naprawcze, co na pewno pomoże utrzymać pełną sprawność roweru podczas wycieczki.

Jeśli nie zamierzasz nocować w hotelu — postaw na namiot!

Namiot jest jednym z niezbędnych elementów zestawu i może być Twoim noclegiem na czas podróży. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że jest on wodoodporny, łatwy do przenoszenia i rozstawiania oraz że nie zajmie zbyt wiele miejsca w plecaku lub przyczepce rowerowej.

Jak zadbać o wyżywienie podczas kilkudniowej podróży rowerowej?

Kilkudniowa wycieczka rowerowa to bez wątpienia spory wysiłek fizyczny. Bardzo ważne jest, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę energii i nawodnienie. Parę wskazówek, na co warto zwracać uwagę a czego unikać w kwestii jedzenia na trasie:

  • Trzymaj się prostych posiłków, których przygotowanie nie będzie wymagało wiele pracy, takich jak płatki owsiane i batony z granoli.
  • Nie pij napojów gazowanych — mogą one spowodować ból brzucha.
  • Jedź migdały, są źródłem leucyny, która jest „paliwem” dla naszych mięśni.
  • Pij napoje izotoniczne, ochronią organizm przed odwodnieniem.
  • Pitne jogurty są doskonałym źródłem białka i doskonałym napojem regeneracyjnym.

Nie zapomnij o dobrym plecaku i jego zawartości

Dobry plecak przede wszystkim powinien być wygodny. Jeśli masz zamiar nosić go przez wiele godzin — nie chcesz, aby ciężar twojego sprzętu przesuwał się w plecaku i nadmiernie obciążał twoje ramiona i plecy. Innym ważnym aspektem dobrego plecaka jest to, że powinien być wodoodporny. To, czego na pewno nie powinno zabraknąć w jego zawartości to:

  • Kurtka przeciwdeszczowa, warto zwrócić uwagę, by była wyposażona w membranę.
  • Bielizna termoaktywna uchroni nas przed odparzeniami.
  • Zapasowa dętka i zestaw multitool do dokonywania drobnych napraw na trasie.
  • Skarpetki rowerowe pozwolą uniknąć bolesnych otarć.

Pamiętaj o apteczce pierwszej pomocy

Ważne, aby zabrać apteczkę w każdą podróż, ale jest to szczególnie istotne, gdy planujesz być z dala od cywilizacji. Typowa apteczka powinna zawierać takie elementy jak bandaże, gaziki, maść z antybiotykiem i krem na oparzenia. Możesz jednak rozważyć włączenie do niej kilku bardziej specjalistycznych przedmiotów, takich jak pęseta i środki przeciwbólowe. Pełną listę przedmiotów do skompletowania apteczki turystycznej znajdziesz tutaj.

Zamiast dużego plecaka na wycieczkę rowerową z dzieckiem — weź ze sobą przyczepkę do roweru

Jeśli zamierzasz wybrać się na wycieczkę rowerową z dzieckiem, rozważ użycie przyczepki rowerowej. Takie rozwiązanie nie ograniczy naszych planów co do długości tras ze względu na naszą małą pociechę. Dlatego przyczepka do roweru jest świetnym sposobem na transport dziecka podczas podróży. Ważne podczas wyboru takie sprzętu, aby zwrócić uwagę na amortyzacje, która znacząco wpływa na komfort jazdy użytkownika. Kolejnym elementem to jakim system łączenia z rowerem jest wyposażona przyczepka. Optymalnym oraz zwiększającym bezpieczeństwo łączeniem znanym z samochodów jest tzn. zaczep kulowy. Przyczepka ma nam pomóc w transporcie rzeczy, dlatego warto zwrócić uwagę czy materiał, który został wykorzystany w konstrukcji, jest wodoodporny. Ostatnim równie ważnym elementem to jakie maksymalne obciążenie jest podane w karcie produktu przez producenta. Dobrze wspomnieć rozszerzenie do naszego sprzętu nie wymaga dodatkowych uprawień, dlatego może być używana przez każdego, kto jeździ na rowerze.

Na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu roweru do wycieczki rowerowej?

Przygotowując się do parudniowej wycieczki rowerowej, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

  • Hamulce -Upewnij się, że są w dobrym stanie i że dobrze działają. Zwróć czy klocki nie są zużyte a linki odpowiednio naprężone.
  • Zależenie od trasy dobierze odpowiednie opony:
    Opony z gładkim bieżnikiem świetnie sprawdzą się na trasach asfaltowych.
    Terenowe z charakterystycznym klockami bieżnika będą dobrym wyborem przy bardziej wymagającej nawierzchni.
    Semi-slicki gładkie z lekkimi kostkami bieżnika po bokach uniwersalne rozwiązanie na asfalt i jazdę po lekkim terenie.
  • Sprawdź, czy elementy są dokręcone – upewnij się, że wszystkie śruby są dokręcone, w elementach takich jak kierownica/siodełko/koła na skutek drgań spowodowanych jazdą może dochodzić do obluzowań śrub.