zamek czocha

Zamek Czocha

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:
,

Zamek Czocha to kolejna średniowieczna twierdza znajdująca się na Dolnym Śląsku, którą każdy kto interesuje się historią fortyfikacji i obronności powinien odwiedzić. Budowla zlokalizowana jest w miejscowości Sucha w gminie Leśna. Najłatwiej dostać się do niej samochodem lub autobusem z Jeleniej Góry. O tym, jak bardzo interesujący jest to budynek może świadczyć chociażby fakt, że w 2012 roku został uwzględniony przez miesięcznik National Geographic w zestawieniu 7 Cudów Polski.

Zamek Czocha historia

Początek historii zamku miał miejsce w XIII wieku. Warownia została w zniesiona w latach 1241-1247 na rozkaz Wacława I Przemyślidy – króla czeskiego który w tym czasie rządził okolicznymi terenami. Obiekt miał bardzo burzliwą historię – praktycznie od początku swojego istnienia przechodził z rąk do rąk.
Najpierw spod władania czeskiego trafił pod pieczę Polaków (Henryka Jaworskiego i Bolka II Małego), później wrócił do Czech, a następnie zarządzały nim rody łużyckie i Niemcy – podobno w czasach II Wojny Światowej mieściła się w nim szkoła szyfrantów, informacja ta nie została jednak potwierdzona.

Przeczytaj również:   Ruchome wydmy

Zamek Czocha główne atrakcje

Zamek w Suchej robi wrażenie zarówno jeśli chodzi o bryłę jak i o rozmiar, trzeba jednak zaznaczyć, że jest – niestety – nieco zaniedbany. Zachował się Zamek Górny z dziedzińcem, dwa Przedzamcza a także fosa wraz z przerzuconym przez nią mostem wykonanym z kamienia. Obiekt można odpłatnie zwiedzać, działa tu również hotel który jest doskonałą okazją do tego, aby spędzić noc w średniowiecznych murach i na własnej skórze poczuć średniowieczny klimat. Nocleg jest tym bardziej atrakcyjny, że kierownictwo hotelu organizuje dla gości nocne zwiedzanie podczas którego odkrywanie tajemnic obiektu staje się jeszcze bardziej fascynujące.

Przeczytaj również:   Zamek w Malborku

Sucha to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Gór Izerskich co dodatkowo może zachęcać do zatrzymania się na zamku. Jeśli więc chcesz na własne oczy zobaczyć jedną z najbardziej interesujących pamiątek po burzliwej historii Łużyc oto miejsce, które na pewno powinno zostać uwzględnione w Twojej marszrucie.

Zamek Czocha

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Czocha 51.029917, 15.303185 Zamek Czocha
2 komentarze
  1. […] Zamek Czocha jest w nim coś niezwykłego. Położony na Dolnym Śląsku wpisuje się idealnie w historyczne perypetie całego regionu. Według wielu znawców tematu obiekt ten jest jednym z najbardziej nawiedzionych zamków w Polsce. Nie tracąc więc czasu postanowiłem to sprawdzić. […]

  2. […] z moich ulubionych zamków jest Zamek Czocha oraz Zamek […]

Comments are closed.

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce