7 najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem

Czy można spędzić ciekawe wakacje nad Bałtykiem? Jak najbardziej tak! Nasze rodzime wybrzeże jest wręcz usiane miejscowościami turystycznymi, które oferują bardzo różne atrakcje. Wbrew pozorom, nie wszędzie jest tak samo.

By

Kołobrzeg

Jedno z bardziej obleganych miast na środkowym wybrzeżu. I chociaż mówi się, że Kołobrzeg jest drogi, to liczba turystów zdaje się temu przeczyć. Do największych atrakcji w mieście zalicza się czternastowieczną katedrę gotycką i Muzeum Oręża Polskiego. Nie brak chętnych do wdrapania się na szczyt dwudziestosześciometrowej latarni. Dzieci kierują swe kroki do Miasta Myszy i Ukrytej Krainy – dwóch oryginalnych i bardzo nietuzinkowych atrakcji dla najmłodszych.

Kołobrzeg ma własne molo. Nie jest tak duże ani tak znane, jak to w Sopocie, jednak warto się nim przespacerować.

Władysławowo

Miasto położone niemal u stóp wjazdu na Półwysep Helski. Tętni życiem jedynie w sezonie, gdy jest pełne turystów. Wówczas wszystkie pokoje oraz domki we Władysławowie są zajęte. Samo miasto jest nieduże, ale ma kilka ciekawych atrakcji, np. Ocean Park i Dom Rybaka, w którym znajduje się Muzeum Motyli i dwa tarasy widokowe. Dom Rybaka to w rzeczywistości wysoka wieża, więc warto wdrapać się na górę, by podziwiać panoramę miasta i zerknąć na Zatokę Gdańską.

Władysławowo w sezonie letnim praktycznie nigdy nie zasypia. Nocne życie jest magnesem zwłaszcza dla ludzi młodych, ale rodziny z dziećmi także chętnie przybywają do Władysławowa.

Chałupy

Wieś na Półwyspie Helskim rozsławiona w latach osiemdziesiątych słynną piosenka Zbigniewa Wodeckiego. Faktycznie plaża naturystów znajduje się tu do dziś i jest jedną z głównych atrakcji Chałup. Jeśli ktoś jednak woli opalać się w kostiumie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Plaża w Chałupach jest bardzo długa i bardzo szeroka, zaledwie jej część wydzielono dla nudystów. W samej wsi jest wiele domów, które oferują noclegi w dość przystępnej cenie. A jeśli komuś znudzi się otwarte morze, wystarczy krótki spacer, by znaleźć się nad Zatoką Gdańską, gdzie znajduje się Port Chałupy z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Darłowo

Darłowo jako takie słynie przede wszystkim z Zamku Książąt Pomorskich, natomiast wszystko to, co najbardziej interesuje turystów, mieści się w Darłówku – niegdyś samodzielnej wiosce, a dziś dzielnicy Darłowa. Jest tu więc szeroka, malownicza plaża, latarnia morska z tarasem widokowym, port z którego wypływa turystyczny statek piracki, zwodzony most nad Wieprzą, a na niepogodę Aquapark.

Darłówko jest nieduże, panuje tu dość kameralna atmosfera. To idealne miejsce na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi.

Dębina

Nieduża wioska położona między Ustką a Rowami, trochę bliżej tych drugich. Nie oferuje praktycznie nic poza ciszą i spokojem niemalże na końcu świata. Nie ma tu atrakcji charakterystycznych dla miejscowości nadmorskich, za to są niedrogie noclegi nad morzem, wysokie klify, które upodobali sobie paralotniarze i bardzo dużo lasów wokół. Aby dostać się na plażę trzeba przejść przez jeden z nich – niedługi, ale bardzo malowniczy spacer wśród starych i grubych drzew liściastych, głównie dębów, zachwyci największego sceptyka.

Sama Dębina jest dobrą bazą wypadową do sąsiednich miejscowości.

Pobierowo

Pobierowo kusi przede wszystkim lokalnym kolorytem i dużą otwartością na turystów. To miejscowość, która doczekała się odznaki Błękitnej Flagi dla swojej plaży, a to nie lada wyróżnienie. Sama plaża jest bardzo czysta, dobrze zagospodarowana. Zejście do wody jest bardzo łagodne, z dużą mielizną, a więc idealne dla małych dzieci. Na plaży znajduje się duża zjeżdżalnia.

Pobierowo, chociaż nieduże, ma kilka ciekawych atrakcji – między innymi postawiony na głowie Magiczny Domek i Oceanarium. Osoby aktywne fizycznie powinny odwiedzić kompleks sportowo-rekreacyjny i park linowy.

Międzyzdroje

Niewątpliwie Międzyzdroje słyną głównie z Alei Gwiazd. To tu aktorzy, reżyserzy i ludzie filmu odciskają swoje dłonie w specjalnie przygotowanych płytach chodnikowych. Na chwilę obecną tych odcisków jest ponad sto, ale co roku przybywa kilka nowych. Sama obecność gwiazd na wiele osób działa jak magnes i przybywają do Międzyzdrojów z nadzieją na przypadkowe spotkanie z idolem.

Poza Aleją Gwiazd warto udać się do Planetarium, zobaczyć Domek na Dachu, Muzeum Muszli i Minerałów, Muzeum Figur Woskowych. Perełką jest molo, które sięga w głąb morza na blisko 400 metrów.

Nasza kolejna propozycja to ...

Pałac w Rogalinie
Giewont

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz inne miejsca