7 najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem

Kołobrzeg

Jedno z bardziej obleganych miast na środkowym wybrzeżu. I chociaż mówi się, że Kołobrzeg jest drogi, to liczba turystów zdaje się temu przeczyć. Do największych atrakcji w mieście zalicza się czternastowieczną katedrę gotycką i Muzeum Oręża Polskiego. Nie brak chętnych do wdrapania się na szczyt dwudziestosześciometrowej latarni. Dzieci kierują swe kroki do Miasta Myszy i Ukrytej Krainy – dwóch oryginalnych i bardzo nietuzinkowych atrakcji dla najmłodszych.

Kołobrzeg ma własne molo. Nie jest tak duże ani tak znane, jak to w Sopocie, jednak warto się nim przespacerować.

Władysławowo

Miasto położone niemal u stóp wjazdu na Półwysep Helski. Tętni życiem jedynie w sezonie, gdy jest pełne turystów. Wówczas wszystkie pokoje oraz domki we Władysławowie są zajęte. Samo miasto jest nieduże, ale ma kilka ciekawych atrakcji, np. Ocean Park i Dom Rybaka, w którym znajduje się Muzeum Motyli i dwa tarasy widokowe. Dom Rybaka to w rzeczywistości wysoka wieża, więc warto wdrapać się na górę, by podziwiać panoramę miasta i zerknąć na Zatokę Gdańską.

Władysławowo w sezonie letnim praktycznie nigdy nie zasypia. Nocne życie jest magnesem zwłaszcza dla ludzi młodych, ale rodziny z dziećmi także chętnie przybywają do Władysławowa.

Chałupy

Wieś na Półwyspie Helskim rozsławiona w latach osiemdziesiątych słynną piosenka Zbigniewa Wodeckiego. Faktycznie plaża naturystów znajduje się tu do dziś i jest jedną z głównych atrakcji Chałup. Jeśli ktoś jednak woli opalać się w kostiumie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Plaża w Chałupach jest bardzo długa i bardzo szeroka, zaledwie jej część wydzielono dla nudystów. W samej wsi jest wiele domów, które oferują noclegi w dość przystępnej cenie. A jeśli komuś znudzi się otwarte morze, wystarczy krótki spacer, by znaleźć się nad Zatoką Gdańską, gdzie znajduje się Port Chałupy z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Darłowo

Darłowo jako takie słynie przede wszystkim z Zamku Książąt Pomorskich, natomiast wszystko to, co najbardziej interesuje turystów, mieści się w Darłówku – niegdyś samodzielnej wiosce, a dziś dzielnicy Darłowa. Jest tu więc szeroka, malownicza plaża, latarnia morska z tarasem widokowym, port z którego wypływa turystyczny statek piracki, zwodzony most nad Wieprzą, a na niepogodę Aquapark.

Darłówko jest nieduże, panuje tu dość kameralna atmosfera. To idealne miejsce na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi.

Dębina

Nieduża wioska położona między Ustką a Rowami, trochę bliżej tych drugich. Nie oferuje praktycznie nic poza ciszą i spokojem niemalże na końcu świata. Nie ma tu atrakcji charakterystycznych dla miejscowości nadmorskich, za to są niedrogie noclegi nad morzem, wysokie klify, które upodobali sobie paralotniarze i bardzo dużo lasów wokół. Aby dostać się na plażę trzeba przejść przez jeden z nich – niedługi, ale bardzo malowniczy spacer wśród starych i grubych drzew liściastych, głównie dębów, zachwyci największego sceptyka.

Sama Dębina jest dobrą bazą wypadową do sąsiednich miejscowości.

Pobierowo

Pobierowo kusi przede wszystkim lokalnym kolorytem i dużą otwartością na turystów. To miejscowość, która doczekała się odznaki Błękitnej Flagi dla swojej plaży, a to nie lada wyróżnienie. Sama plaża jest bardzo czysta, dobrze zagospodarowana. Zejście do wody jest bardzo łagodne, z dużą mielizną, a więc idealne dla małych dzieci. Na plaży znajduje się duża zjeżdżalnia.

Pobierowo, chociaż nieduże, ma kilka ciekawych atrakcji – między innymi postawiony na głowie Magiczny Domek i Oceanarium. Osoby aktywne fizycznie powinny odwiedzić kompleks sportowo-rekreacyjny i park linowy.

Międzyzdroje

Niewątpliwie Międzyzdroje słyną głównie z Alei Gwiazd. To tu aktorzy, reżyserzy i ludzie filmu odciskają swoje dłonie w specjalnie przygotowanych płytach chodnikowych. Na chwilę obecną tych odcisków jest ponad sto, ale co roku przybywa kilka nowych. Sama obecność gwiazd na wiele osób działa jak magnes i przybywają do Międzyzdrojów z nadzieją na przypadkowe spotkanie z idolem.

Poza Aleją Gwiazd warto udać się do Planetarium, zobaczyć Domek na Dachu, Muzeum Muszli i Minerałów, Muzeum Figur Woskowych. Perełką jest molo, które sięga w głąb morza na blisko 400 metrów.Pałac w Rogalinie
Giewont