Kultowa atrakcja, czyli kulig z pochodniami na szczycie Gubałówki lub w klimatycznej Dolinie Chochołowskiej!

Dlaczego możemy spokojnie mówić, że kulig jest kultową atrakcją na Podhalu? Kulig jest atrakcją ponadczasową, jego korzenie sięgają XVI wieku kiedy kuligi były tradycyjnymi obrzędami na zakończenie karnawału. Jak wyglądały? Podobnie jak te nasze w czasach teraźniejszych. Brała w nich udział magnateria i szlachta, orszakiem stworzonym z sań zaprzęgniętych w konie towarzyszyły śpiewy oraz tańce dodatkowo regionalna biesiada z poczęstunkiem. Każdemu kuligowy przewodził wodzirej, którego zadaniem było opowiadanie śmiesznych ciekawostek i zabawianie ludzi. Taki kulig mógł trwać nawet kilka dni.

Podhale jest ogromnym regionem kulturowym, który propaguje i rozpowszechnia kulturę górali. Za to z całego serca kochamy naszych przedstawicieli tej niszowej już grupy w Polsce. Podhale rozciąga się od Zakopanego, aż po Gorce. Nazywamy te dwie lokalizacje Skalnym Podhalem oraz Niższym Podhalem. We wszystkich tych miejscach organizowane są kuligi zimowe w saniach lub w przypadku braku opadów śniegu, możemy zorganizować kulig góralski w dorożkach

W tym momencie można na palcach policzyć ile osób oferuje prawdziwy kulig góralski z pochodniami na terenie Podhala. Kulig jest atrakcją bardzo popularną w okresie zimowym, oczywiście za nartami i wszelkimi aktywnościami sportowymi w ziemie. Przyjrzyjmy się jak kulig góralski wygląda w tym momencie na terenie Zakopanego i całego Podhala.

Gubałówka, a może Dolina Chochołowska?

Organizujemy kuligi góralskie z pochodniami w Zakopanem, a dokładniej na Gubałówce, oraz w malowniczej Dolinie Chochołowskiej. Najpierw zabieramy Państwa na przejażdżkę pięknymi saniami w stronę Butorowego Wierchu lub Siwej Polany w obu tych miejscach znajdują się punkty widokowe na panoramę Zakopanego, Tatry Zachodnie i malowniczy las pokryty śnieżnym puchem. Po przejażdżce czeka na Państwa rozpalone ognisko, pyszne regionalne przekąski i tutaj nie może zabraknąć bigosu, oscypków z żurawiną, swojskiej kiełbasy, smalcu ze świeżym pieczywem oraz alkoholu, czyli tradycyjnego grzańca lub herbaty “z prądem” – jak to mówią Górale. Całości skocznie przygrywa kapela góralska na żywo!

Wyjazd do Zakopanego lub na Podhale jest czasem na odpoczynek, relaks i dobrą zabawę. Nasi organizatorzy zadbają o najmniejsze szczegóły również o transport z miejsca zakwaterowania na terenie Zakopanego lub Kościeliska i transfer powrotny, tak aby wszyscy mogli korzystać z tego wieczoru do woli.

Góralski kulig w Zakopanem jest dla wszystkich – dobrze będą się bawić dorośli jak i dzieci, które zachwycone scenerią zapamiętają to wydarzenie na długo i może jeszcze kiedyś do nas wrócą.

Ralph Kaminski – awangardowa sława polskiej sceny muzycznej