Tajemnice zamku na Wawelu – kilka ciekawostek o najważniejszym zabytku Krakowa

Zamek na Wzgórzu Wawelskim to miejsce, które powinien odwiedzić każdy Polak. Oczywiście przyciąga też zagranicznych turystów. Położony niemal w samym centrum miasta jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych naszego kraju. Bogata historia jest przedmiotem badań od pokoleń. Co warto wiedzieć o Zamku Królewskim na Wawelu? Poniżej kilka ciekawostek, o których być może nie mieliście pojęcia!

Siedziba królów

Na początek warto przypomnieć kilka podstawowych faktów. Historia zamku sięga XI wieku, a już w kronice Długosza możemy przeczytać, że w 1241 roku prowadzono tutaj obronę przed najazdem tatarskim. Zamek był rozbudowywany wraz ze wzrostem znaczenia dynastii. To tutaj przeniesiono stolicę po najeździe Brzetysława na Gniezno (1039 r.). Kompleks ulegał zniszczeniom i licznym renowacjom, a mocną rozbudowę zamku przeprowadzono z inicjatywy króla Zygmunta i Aleksandra Jagiellończyka. Wtedy przekształcono zamek w prawdziwą renesansową siedzibę. Pierwszym koronowanym tutaj królem był Władysław Łokietek i choć w 1609 roku Zygmunt III Waza przeniósł się wraz z dworem do Warszawy, ostatnia koronacja królewska na Wawelu miała miejsce znacznie później, bo w 1734 roku – koronował się tu August III z dynastii Sasów.

W czasie zaborów (i nie tylko)

Ten strategiczny punkt został dobrze wykorzystany przez zaborców. Po III rozbiorze zamek zamieniono w koszary armii austriackiej. Natomiast w czasie II wojny światowej urzędował tutaj Hans Frank – zamek stanowił centrum władzy Generalnego Gubernatorstwa.

Kolekcja Arrasów

Wawel warto odwiedzić nie tylko po to, by zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta. Jedną z cenniejszych kolekcji jest słynny zbiór arrasów. Te dekoracyjne tkaniny zostały zamówione przez króla Zygmunta Augusta, by uświetnić zamek. A wiecie, w jaki sposób udało się uchronić je przed kradzieżą lub zniszczeniem w czasie wojny? Zostały wywiezione do Kanady, skąd wróciły do kraju w 1961 roku.

Miejsce pochówku

Krypty katedry na Wawelu są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Oprócz królów i książąt miejsce spoczynku znaleźli tu przedstawiciele świata kultury. Wawel połączył pośmiertne losy naszych narodowych wieszczów – Mickiewicza i Słowackiego.

Skradzione insygnia

Wojska zaborców po dokonaniu III rozbioru wkroczyły na zamek, dokonując grabieży i spustoszenia. Łupem padły m.in. insygnia królewskie, które wywieziono do Berlina. Regalia zostały zniszczone z rozkazu Fryderyka Wilhelma III – przetopiono je, a z pozyskanego kruszcu wybito monety.

Polski Tutenchamon?

Na koniec ciekawostka nieco sensacyjna. W 1973 roku zdecydowano o otwarciu grobu króla Kazimierza Jagiellończyka. Być może zakłócenie spokoju monarchy nie było dobrym pomysłem – w ciągu kolejnych 10 lat zmarło aż 15 naukowców, którzy uczestniczyli w badaniu. Przypadek?

Jak widać, Wawel to miejsce o bardzo bogatej i złożonej historii. Jeśli kiedykolwiek będziecie w mieście, warto zawsze zatrzymać się w pobliżu, by po raz kolejny odwiedzić piękny zamek. Każda kolejna wizyta będzie przynosić nowe odkrycia. Nie musicie martwić się o dojazd – parking Wawel z miejscami strzeżonymi pozwoli Wam zwiedzać wzgórze zamkowe kiedy tylko będziecie mieli na to ochotę.