Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...
Autor:
  1. Home
  2. /
  3. Turystyka, Zamki w Polsce
  4. /
  5. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku trudno byłoby określić mianem atrakcji czekającej na odkrycie – jest jednym z symboli naszego kraju, odwiedzanym przez setki tysięcy turystów, zarówno z Polski jak i z zagranicy. To największy pod względem powierzchni zamek na świecie, zabytek architektury militarnej i żywe świadectwo przetaczających się przez teren Polski wojen.

Zamek w Malborku – historia

[rev_slider alias=”malbork”]

Początki krzyżackiego zamku w Malborku sięgają roku 1280, swój ostateczny kształt budowla przyjęła jednak dopiero w wieku XV. Przedsięwzięcie realizowano w kilku etapach – najpierw pełnił rolę zamku konwentualnego, później stanowił rezydencję komtura i wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władców Prus zakonnych. Po zdobyciu Malborka przez Polaków był również w latach 1457–1772 siedzibą królów polskich i od drugiej połowy XVI w. Komisji Morskiej. Po roku 1772 zamek trafił w ręce administracji Królestwa Prus – w tym czasie był kilkukrotnie dewastowany i rekonstruowany. Budowla została zniszczona w 1945 r., jednak już dwa lata później znów zaczęto ją odbudowywać.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Cmentarz koni

Od 1947 znaczenie zamku w Malborku jako zabytku stale rośnie. W 1949 r. wpisano go do rejestru zabytków, w 1961 r. powstało Muzeum Zamkowe, w 1994 r. zamek uzyskał status pomnika historii a w 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Zamek w Dębnie

Wyjątkowość Zamku w Malborku

Zamek w Malborku to najlepiej zachowana krzyżacka budowla na świecie, która pozwala wyrobić sobie pogląd na to, jak doskonałą techniką militarną dysponował zakon i jak biegły był w sztuce wznoszenia fortyfikacji. Mury zamku w niektórych miejscach są tak grube, że nawet największe kule armatnie nie były w stanie ich uszkodzić. Budowle znajdujące się w kompleksie są monumentalne i imponujące.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

To również interesujące połączenie zamku obronnego z rezydencją. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby z jednej strony stał się twierdzą nie do zdobycia, a z drugiej – miejscem, w którym najważniejsi ludzie zakonu krzyżackiego mogli odpoczywać i obmyślać kolejne posunięcia.

Zobacz koniecznie również to miejsce:   Twierdza Modlin

Na terenie Muzeum Zamkowego znajdują się liczne wystawy i wnętrza, które po prostu trzeba zobaczyć. Wybierając się do Malborka warto zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień, co i tak nie gwarantuje, że uda się zobaczyć wszystko.

Zamek w Malborku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Malborku 54.040000, 19.027800 Zamek w Malborku

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Zamek Bytów

Zamek w Bytowie jest określany mianem zamku krzyżackiego, choć nie był takim przez cały czas. Dość szybko przeszedł w inne ręce i zmieniał właścicieli regularnie, będąc niszczonym i odbudowywanym, aby zostać odnowionym „na dobre” dopiero w drugiej połowie XX...
post-image
Turystyka Zamki w Polsce

Szlak Orlich Gniazd

W Polsce istnieje wiele szlaków turystycznych, które każdego roku zachwycają rzesze podróżników. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Szlak Orlich Gniazd, który dzięki swemu położeniu oraz specyficznej aurze przyciąga tysiące osób spragnionych przygody. Szlak Orlich Gniazd – Co to jest?...
post-image
Zamki w Polsce

Pałac w Rogalinie

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać...
post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC