Co zabrać w góry? Lista rzeczy

Dobrym rozwiązaniem będzie sporządzenie listy najbardziej potrzebnych rzeczy na wyjazd. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że Twój pobyt w górskich krajobrazach będzie bardziej komfortowy.

Po pierwsze funkcjonalność

Sporządzając listę rzeczy, które będą potrzebne podczas wyjazdu w góry należy wybierać rzeczy, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych. Warto zabrać ze sobą ubrania, które pozwolą Ci ubrać się na tak zwaną “cebulkę”, aby w zmieniających się dosyć często warunkach pogodowych móc łatwo zdjąć lub założyć warstwę wierzchnią, np. kurtkę bądź rozpinaną bluzę. W zależności od tego, w jakiej porze roku wybierasz się w góry, warto pomyśleć też o termosie na ciepły napój. Niezbędną rzeczą jest także pojemny, praktyczny plecak, w którym idąc w góry, zmieścisz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Gadżety przydatne w górach

Podczas górskich wędrówek mogą Ci się przydać różnego rodzaju gadżety. Warto zaopatrzyć się, np. w kompas lub GPS. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą latarki. Dzięki swojej funkcjonalności, latarki LED doskonale oświetlą Ci drogę podczas wieczornych wędrówek, ale mogą także uratować życie. Wybieraj produkty, które charakteryzują się sporą funkcjonalnością. Polecamy np. latarki Nitecore lub latarki Armytek, które mają w ofercie np. latarki 2w1 oraz pracują na wydajnych diodach LED wysokiej jakości. W górach sprawdzą się zwłaszcza produkty, które są wyposażone w tryb stroboskopowy. Ponadto należy pamiętać, aby zawsze mieć ze sobą naładowany telefon, który przyda się nie tylko do robienia pięknych zdjęć, ale także w przypadku awaryjnej lub niebezpiecznej sytuacji do szybkiego zawiadomienia odpowiednich służb.

Pora roku ma znaczenie

Jeśli wybierasz się w góry latem, zadbaj o to, aby mieć przy sobie krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne. Dobrym pomysłem będzie też posiadanie czapki z daszkiem, aby w gorące dni chronić się przed zbyt mocnym słońcem. Jeśli natomiast wybierasz się w góry zimą, najważniejszą kwestią będzie wystarczająco ciepła odzież, pamiętając o takich rzeczach jak czapka oraz rękawiczki. Dobrym rozwiązaniem będzie też odzież termoaktywna, która pozwoli Ci zachować odpowiednią temperaturę ciała przez cały dzień.

Awaryjne sytuacje

Podczas górskich wypraw, warto pamiętać o prewencyjnym zabezpieczeniu siebie oraz swoich bliskich. Należy zabrać ze sobą apteczkę, w której będą podstawowe leki oraz opatrunki. Przydatny może być scyzoryk wielofunkcyjny lub mały nożyk, który w sytuacjach wyjątkowych może pomóc przy opatrzeniu, np. rany. Tutaj też warto wspomnieć o latarce, ponieważ w sytuacjach awaryjnych, gdy na dworze panuje zmrok, dobre oświetlenie będzie niezwykle istotne. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w latarkę czołową, która daje dużo światła, jednocześnie pozostawiając wolne ręce. Latarki Ledlenser lub latarki Mactronic, posiadają w swojej ofercie solidnie wykonane i praktyczne latarki czołowe, które sprawdzą się nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Zadbaj o żywność

Ważną kwestią jest też zaopatrzenie się w odpowiednią ilość jedzenia oraz picia, tak aby mieć zabezpieczenie podczas wyjątkowych sytuacji. Tutaj sprawdzą się produkty hermetycznie pakowane oraz posiadające dłuższą datę przydatności. Dobrym pomysłem będzie posiadanie butelki z filtrem do wody, która w łatwy sposób pozwoli Ci zadbać o nawodnienie organizmu, a podczas wysiłku jakim jest, np. spacer w górach jest to rzecz kluczowa.

Odpowiednie buty

Rzeczą niezwykle ważną jest zadbać o dobre buty, w których pokonasz wiele górskich szlaków. Odpowiednie buty na wyjazd w góry powinny być przede wszystkim wygodne oraz wykonane z nieprzemakalnego materiału. Zimą oraz w deszczowych warunkach pogodowych świetnie sprawdzą się buty wykonane z membrany, która jest nieprzemakalna.

Planując wyjazd w góry pamiętaj, że lista z najbardziej potrzebnymi rzeczami będzie kluczowa, aby Twoja wyprawa była udana. Wyjazd będzie bardziej komfortowy oraz nie będziesz musiał martwić się o to, że czegoś zapomniałeś, gdy wcześniej spakujesz rzeczy z listy. Warto poświęcić sporo uwagi, aby taką listę stworzyć i być spokojnym, że ma się wszystko, co jest potrzebne w góry ze sobą.