Idealne wakacje na Karaibach – czemu warto?

Idealne wakacje na Karaibach – czemu warto?

Karaiby to wspaniały wybór na spędzenie wakacji i z roku na rok zyskuje coraz więcej zainteresowanych! Tropikalny klimat, kilometry piaszczystych plaż, ciepłe Morze Karaibskie z rozległymi rafami koralowymi i fascynująca kultura sprzyjają turystyce wypoczynkowej. Na Karaiby jeździ się jednak ze względu na słońce, a najlepsza pora na wakacje przypada na okres od połowy listopada do połowy kwietnia, kiedy temperatury utrzymują się na poziomie 27 stopni Celsjusza i trwa pora sucha.

Wysp Karaibskich są setki, a nawet tysiące – są bardzo różnorodne pod względem ukształtowania terenu, kultury i historii. Jedne z najbardziej popularnych wysp na Karaibach to Kuba, Jamajka czy Hawaje! Dzisiaj jednak opowiemy o kilku mniej znanych wyspach, na które warto się wybrać – o Martynice, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i Grenadzie.

Francuska Martynika

Martynika jest położona w archipelagu Antyli i to największą z wysp Grupy Zawietrznej. Na północy dzieli ją ok. 40 km od Dominiki, a na południu – niewiele ponad 30 km od Saint Lucia. Geologicznie wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, stąd górzysta rzeźba terenu z charakterystycznym szczytem Mount Pelee (1397 m n.p.m.) i gęstym zalesieniem. Martynika czaruje krajobrazem niczym z odległej i nieznanej krainy, tymczasem administracyjnie należy do Francji – to jedno z francuskich terytoriów zamorskich, a podróżowanie na wyspę nie wymaga ani paszportu, ani wizy (jeśli lecicie przez Francję i Wasza przesiadka nie obejmuje kraju, w którym są wymagane dodatkowe dokumenty). Stolicą i największym miastem Martyniki jest Fort-de-France, które oferuje interesujące muzea i kolonialną architekturę, jednak ciekawszym miastem jest dawna stolica, Saint-Pierre – a raczej jej ruiny.

W 1902 roku miasto zostało zniszczone przez erupcję góry Pele, a dzisiaj odwiedza się je by uzmysłowić sobie potęgę natury. Na Martynice popularną atrakcją jest nurkowanie, ponieważ tutejsze wody Morza Karaibskiego obfitują w gęste rafy koralowe i podwodne życie. Miłośnicy fauny i flory powinni wybrać się do świetnie zaprojektowanego ogrodu botanicznego Jardin de Balata. Natomiast najlepsza plaża, Les Salines, znajduje się w pobliżu niewielkiej miejscowości Sainte Anne – nazwana na cześć pobliskiego stawu solnego, to kilometrowy odcinek wybrzeża, który jest pocztówkowym obrazem klasycznej karaibskiej scenerii, ze spokojnymi wodami i miękkim, białym piaskiem.

Sprawdź oferty wakacji na Martynice

Mały sekret natury – Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Nazwa Wysp Dziewiczych została nadana przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku na pamiątkę legendy o św. Urszuli i 11 tysiącach dziewic, które zostały zamordowane przez Hunów. Jedna z wysp nosi nazwę Virgin Gorda, czyli „tłusta dziewica”, co według jednej z legend miało być przydomkiem świętej Urszuli, ale miejscowi utrzymują, że chodzi o kształt wyspy. Brytyjskie Wyspy Dziewicze położone są na granicy Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego, sąsiadując z Wyspami Dziewiczymi Stanów Zjednoczonych i razem wchodząc w Archipelag Wysp Dziewiczych. Wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, co wpływa na górzysty teren – to idealna okazja dla miłośników górskich wycieczek i długich trekkingów!

Do Brytyjskich Wysp Dziewiczych należą cztery większe wyspy – Tortola, Anegada, Virgin Gorda oraz Jost Van Dyke i ponad 30 mniejszych, niezamieszkałych wysepek. Największym miastem i stolicą tego wyspiarskiego kraju jest Road Town, zlokalizowana na Tortoli. Podróż na Brytyjskie Wyspy Dziewicze to niezapomniane przeżycie! Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest oczywiście sama dzika i nieokiełznana natura. Warto wybrać się m.in. do The Baths National Park, jednego z najczęściej fotografowanych parków narodowych na świecie, parku narodowego Gorda Peak, w którym można wybrać się na wycieczkę jednym z kilku górskich szlaków oraz nad zatokę White Bay, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże.

Jedź na wycieczkę na Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Karaibska Wyspa Przypraw – Grenada

Chyba każdy kontynent ma swoją wyspę przypraw! W Afryce jest to Zanzibar i Madagaskar, w Azji przyprawy uprawia się na wyspach tajskich, a w Europie – hiszpańskich. Karaiby mają natomiast Grenadę, która pachnie gałką muszkatołową, imbirem, cynamonem i goździkiem, więc jeśli będziecie na wakacjach w tym miejscu, koniecznie przywieźcie je ze sobą. Grenada jest jednym z najmniejszych państw świecie i składa się z kilku wysp w południowej części Morza Karaibskiego, z których największe są Grenada, Carriacou, Ronde Island i Mała Martynika. Zdecydowana większość mieszkańców zasiedla wyspę Grenadę i stolicę Saint George’s (która ma ciekawy kształt – miasteczko otacza górzysta zatoka układająca się w podkowę).

Wakacje na Grenadzie obfitują w atrakcje typowe dla wyspiarskiego kraju: można tu wypoczywać na przepięknych białych plażach, snorkelować w turkusowej wodzie i wypatrywać kolorowych rybek czy delfinów, zwiedzać trzy parki narodowe i rozkoszować się smakami karaibskiej kuchni. Jednym z ciekawych miejsc jest także otwarty w 2006 roku podwodny park rzeźb, Underwater Sculpture Park, który znajduje się niedaleko stolicy, w zatoce Moliniere.

Sprawdź wakacje na Grenadzie